Description
The K&N adapter flange is a quick, convenient way to adapt a 2-3/4 inch flanged K&N Universal Air Filter to a carburetor with a 1-1/8 inch flat flange.
MORE INFORMATION
- Adapts K&N Universal Air Filters with a 2-3/4 inch flange
- Fit carburetors with a 1-1/8 inch flat flange
- Made from chrome-plated steel
- Quick and easy to install
SPECIFICATIONS
| Carburetor Flange Size | 1.125 in (29 mm) |
| Outside Diameter | 2.75 in (70 mm) |
| Width | 0.875 in (22 mm) |
| Product Style | Adapter Flanges |
| Flange Type | Adapter |
| Height | 0.875 in (22 mm) |
| Package Contents | 1 Adapter, 2 Bolts |
| Weight | 0.1 lb (0.1 kg) |
| Product Box Height | 6 in (152 mm) |
| Product Box Length | 6 in (152 mm) |
| Product Box Width | 4.13 in (105 mm) |
| Bolt Circle | 1.375 in (35 mm) |
| Finish | Chrome |
| Gaskets Included | No |
| Material Used | Steel |
| Mounting Hardware Included | No |
| Thickness | 0.875 in (22 mm) |
| Warranty | 1 Year Limited |



Reviews
There are no reviews yet.