Description
The K&N adapter flange is a quick, convenient way to adapt a 2 inch flanged K&N Universal Air Filter to a carburetor with a 1 inch flat flange.
MORE INFORMATION
- Adapts K&N Universal Air Filters with a 2 inch flange
- Fit carburetors with a 1 inch flat flange
- Made from chrome-plated steel
- Quick and easy to install
SPECIFICATIONS
| Carburetor Flange Size | 1 in (25 mm) |
| Outside Diameter | 2 in (51 mm) |
| Width | 0.625 in (16 mm) |
| Product Style | Adapter Flanges |
| Flange Type | Adapter |
| Height | 0.781 in (20 mm) |
| Package Contents | 1 Adapter, 2 Bolts |
| Weight | 0 lb (0 kg) |
| Product Box Height | 6 in (152 mm) |
| Product Box Length | 6 in (152 mm) |
| Product Box Width | 4.13 in (105 mm) |
| Bolt Circle | 1.563 in (40 mm) |
| Finish | Chrome |
| Gaskets Included | No |
| Material Used | Steel |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Thickness | 0.781 in (20 mm) |
| Warranty | 1 Year Limited |



Reviews
There are no reviews yet.