Description
K&N Cartridge Oil Filters are designed to satisfy the needs of racers and engine builders as well as the average vehicle owner who wants the best oil filter available. K&N cartridge oil filters trap harmful contaminants while the filter’s construction allows for high oil flow rates. All K&N oil filters are manufactured to meet stringent engineering standards. They are covered by a limited warranty to be free from defects in materials and workmanship when installed and replaced using engine and equipment manufacturer’s recommended service intervals.
PRODUCT DETAILS
- High performance design for outstanding filtration
- High-efficiency media with uniform pleats
- Allows for high oil flow rates
- Ideal for high-end synthetic motor oil
SPECIFICATIONS
| Anti Drain Back Valve | No |
| Bypass Valve | No |
| Filter Material | High Flow Premium Media |
| Gasket Material | Viton Rubber |
| Height | 2.7 in (69 mm) |
| Outside Diameter | 2.52 in (64 mm) |
| Removal Nut | No |
| Style | Cartridge |
| Thread Specification | N/A |
| Product Style | Oil Filters |
| Inside Diameter | 1.3 in (33 mm) |
| Weight | 0.1 lb (0.1 kg) |
| Product Box Height | 4.38 in (111 mm) |
| Product Box Length | 3.25 in (83 mm) |
| Product Box Width | 3.25 in (83 mm) |
| Warranty | 1 Year Limited |
VEHICLE APPLICATIONS
|
2022 Ford Ranger Raptor 2.0L L4 Diesel All Models 2021 Ford Everest 2.0L L4 Diesel All Models |
|
2021 Ford Everest 3.2L L5 Diesel All Models 2021 Ford Ranger 2.0L L4 Diesel All Models |
|
2021 Ford Ranger 2.2L L4 Diesel All Models 2021 Ford Ranger 3.2L L5 Diesel All Models |
|
2021 Ford Ranger Raptor 2.0L L4 Diesel All Models 2021 Mazda BT50 2.2L L4 Diesel All Models |
|
2021 Mazda BT50 3.2L L5 Diesel All Models 2020 Ford Everest 2.0L L4 Diesel All Models |
|
2020 Ford Everest 3.2L L5 Diesel All Models 2020 Ford Ranger 2.0L L4 Diesel All Models |
|
2020 Ford Ranger 2.2L L4 Diesel All Models 2020 Ford Ranger 3.2L L5 Diesel All Models |
|
2020 Ford Ranger Raptor 2.0L L4 Diesel All Models 2020 Mazda BT50 2.2L L4 Diesel All Models |
|
2020 Mazda BT50 3.2L L5 Diesel All Models 2019 Ford Everest 2.0L L4 Diesel All Models |
|
2019 Ford Everest 3.2L L5 Diesel All Models 2019 Ford Ranger 2.0L L4 Diesel All Models |
|
2019 Ford Ranger 2.0L L4 Diesel All Models 2019 Ford Ranger 2.2L L4 Diesel All Models |
|
2019 Ford Ranger 3.2L L5 Diesel All Models 2019 Ford Ranger Raptor 2.0L L4 Diesel All Models |
|
2019 Mazda BT50 2.2L L4 Diesel All Models 2019 Mazda BT50 3.2L L5 Diesel All Models |
|
2018 Ford Everest 2.0L L4 Diesel All Models 2018 Ford Everest 3.2L L5 Diesel All Models |
|
2018 Ford Ranger 2.0L L4 Diesel All Models 2018 Ford Ranger 2.0L L4 Diesel All Models |
|
2018 Ford Ranger 2.2L L4 Diesel All Models 2018 Ford Ranger 3.2L L5 Diesel All Models |
|
2018 Ford Ranger Raptor 2.0L L4 Diesel From 9/18 2018 Mazda BT50 2.2L L4 Diesel All Models |
|
2018 Mazda BT50 3.2L L5 Diesel All Models 2017 Ford Everest 2.0L L4 Diesel All Models |
|
2017 Ford Everest 3.2L L5 Diesel All Models 2017 Ford Ranger 2.2L L4 Diesel All Models |
|
2017 Ford Ranger 3.2L L5 Diesel All Models 2017 Mazda BT50 2.2L L4 Diesel All Models |
|
2017 Mazda BT50 3.2L L5 Diesel All Models 2016 Ford Everest 2.0L L4 Diesel All Models |
|
2016 Ford Everest 3.2L L5 Diesel All Models 2016 Ford Ranger 2.2L L4 Diesel All Models |
|
2016 Ford Ranger 3.2L L5 Diesel All Models 2016 Mazda BT50 3.2L L5 Diesel All Models |
|
2015 Ford Everest 2.0L L4 Diesel From 7/15 2015 Ford Everest 3.2L L5 Diesel From 7/15 |
|
2015 Ford Ranger 2.2L L4 Diesel All Models 2015 Ford Ranger 3.2L L5 Diesel All Models |
|
2015 Mazda BT50 3.2L L5 Diesel All Models 2014 Ford Ranger 2.2L L4 Diesel All Models |
|
2014 Ford Ranger 2.2L L4 Diesel All Models 2014 Ford Ranger 3.2L L5 Diesel All Models |
|
2014 Mazda BT50 3.2L L5 Diesel All Models 2013 Ford Ranger 2.2L L4 Diesel All Models |
|
2013 Ford Ranger 2.2L L4 Diesel All Models 2013 Ford Ranger 3.2L L5 Diesel All Models |
|
2013 Mazda BT50 3.2L L5 Diesel All Models 2012 Ford Ranger 2.2L L4 Diesel All Models |
|
2012 Ford Ranger 2.2L L4 Diesel All Models 2012 Ford Ranger 3.2L L5 Diesel All Models |
|
2012 Mazda BT50 3.2L L5 Diesel All Models 2011 Ford Ranger 2.2L L4 Diesel All Models |
|
2011 Ford Ranger 2.2L L4 Diesel All Models 2011 Ford Ranger 3.2L L5 Diesel From 11/11 |
|
2011 Ford Ranger 3.2L L5 Diesel From 11/11 2011 Mazda BT50 3.2L L5 Diesel From 11/11 |
CROSS REFERENCES
| Mann-Hummel HU7002Z |
| Mazda JU2Z6731A |
| Ryco R2720P |
| Wesfil WCO161
FORD 1 720 612 |















Reviews
There are no reviews yet.