Description
K&N’s high-flow air filters are available as a replacement for your stock motorcycle air filter element. They are custom engineered to fit your specific application and are designed to provide low restriction and increased performance, while providing excellent engine protection for your motorcycle.
- Designed to provide increased horsepower and torque
- Pleated media provides a large filtration area offering long service intervals
- Multiple layers of woven cotton gauze media offers excellent filtration
- Application specific base seal and sealing bead
- Made in the USA for over 40 years
- Washable & reusable, pre-oiled and ready to ride!
- No-Hassle Lifetime Limited Warranty
SPECIFICATIONS
| Air Filter Shape | Unique |
| Height | 1.313 in (33 mm) |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Quantity | 1 |
| Washable | Yes |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Product Style | Unique Air Filters |
| Flanges | None |
| Width | 5.563 in (141 mm) |
| Length | 15.125 in (384 mm) |
| Weight | 0.8 lb (0.4 kg) |
| Filter Re-Oiling Amount | 0.65 oz (19 ml) |
| Product Box Height | 1.75 in (44 mm) |
| Product Box Length | 17.19 in (437 mm) |
| Product Box Width | 8.31 in (211 mm) |
VEHICLE APPLICATIONS
|
2020 Honda NSS300 Forza 279 All Models 2020 Honda NSS300A Forza ABS 279 All Models |
|
2019 Honda NSS300 Forza 279 All Models 2019 Honda NSS300A Forza ABS 279 All Models |
|
2018 Honda NSS300 Forza 279 All Models 2018 Honda NSS300A Forza ABS 279 All Models |
|
2015 Honda SH300i 279 All Models 2014 Honda SH300i 279 All Models |
|
2013 Honda SH300i 279 All Models 2012 Honda SH300i 279 All Models |
|
2011 Honda SH300i 279 All Models 2010 Honda SH300i 279 All Models |
|
2009 Honda SH300i 279 All Models 2008 Honda SH300i 279 All Models |
|
2007 Honda SH300i 279 All Models |
CROSS REFERENCES
| Honda 17210KTW900 |
















Reviews
There are no reviews yet.