Description
K&N® washable, reusable High-Flow Air Filters™ feature a state-of-the-art design of layered, oiled cotton media engineered to improve airflow and capture contaminants, and are designed to provide an increase in horsepower. Each performance air filter is reusable, engineered to last for the entire lifespan of your vehicle, and backed by K&N’s No-Hassle Lifetime Limited Warranty. K&N drop-in replacement filters are designed to install easily into your factory air box. Upgrade today and start enjoying superior airflow and superior performance from K&N’s most popular product!
- Designed to increase horsepower
- Washable, reusable, and engineered to last for the life of your vehicle
- Designed to provide high airflow and exceptional filtration
- Engineered to fit easily into your factory air box
- No-Hassle Lifetime Limited Warranty
- Only needs cleaning every 50,000 miles under normal highway driving conditions
- Emissions legal in all 50 States
- Will not void vehicle warranty
SPECIFICATIONS
| Air Filter Shape | Oval |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Height | 1.5 in (38 mm) |
| Inner Wire | No |
| Inside Length | 9.5 in (241 mm) |
| Inside Width | 5.438 in (138 mm) |
| Outside Length | 11.406 in (290 mm) |
| Outside Width | 7.188 in (183 mm) |
| Top Style | Open |
| Top Material | None |
| Flanges | None |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Quantity | 1 |
| Warranty | No-Hassle Lifetime Limited |
| Washable | Yes |
| Product Style | Oval Air Filter |
| Width | 7.313 in (186 mm) |
| Length | 11.375 in (289 mm) |
| Base Outside Length | 11.406 in (290 mm) |
| Base Outside Width | 7.188 in (183 mm) |
| Top Outside Length | 11.406 in (290 mm) |
| Top Outside Width | 7.188 in (183 mm) |
| Weight | 1.4 lb (0.7 kg) |
| Filter Re-Oiling Amount | 0.5 oz (15 ml) |
| Product Box Height | 1.75 in (44 mm) |
| Product Box Length | 13.56 in (345 mm) |
| Product Box Width | 7.72 in (196 mm) |
| Filter Line | High-Flow |
| Overall Filter Efficiency | Up To 99% Efficiency |
VEHICLE APPLICATIONS
|
2000 Rover Mini 1.3L L4 Gas All Models 1999 Rover Mini 1.3L L4 Gas All Models |
|
1998 Rover Mini 1.3L L4 Gas All Models 1997 Rover Mini 1.3L L4 Gas All Models |
|
1996 Rover Mini 1.3L L4 Gas All Models 1995 Rover Mini 1.3L L4 Gas All Models |
|
1994 Rover Mini 1.3L L4 Gas All Models 1993 Rover Mini 1.3L L4 Gas All Models |
|
1992 Rover Mini 1.3L L4 Gas All Models 1991 Rover Mini 1.3L L4 Gas All Models |



















Reviews
There are no reviews yet.