Description
Gain a guaranteed increase in horsepower and torque with K&N cold air intake system featuring madrel-bent aluminum intake tube. Each system is paired with a washable, reusable High-Flow Air Filter featuring oiled cotton filter media.
PRODUCT DETAILS
- Guaranteed to increase horsepower and torque
- Roto-molded HDPE intake tube paired with oversized oiled cotton air filter
- Engineered to provide high airflow and exceptional filtration
- Replaces factory air filter and intake tube
- Filter only requires cleaning every 100,000 miles under normal highway driving conditions
- Typical installation can be completed in 60 minutes or less with simple hand tools
- No-Hassle Lifetime Limited Warranty™
- Will not void vehicle warranty
SPECIFICATIONS
| Estimated Horsepower Gain | 17.52 HP @ 5260 RPM |
| Replacement Filter | RP-5113 |
| Air Filter Color | Red |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Air Filter Outlet Shape | Round |
| Clamps Included | 3 |
| Clamp Material | Stainless Steel |
| Clamp Style | Regular |
| Couplers Included | 1 |
| System Type | Cold-Air Intake System |
| Estimated Torque Gain | 17.5 lbft |
| Product Style | 69 Series Typhoon Kits |
| Intake Pipe Color / Finish | Wrinkle Red |
| Intake Pipe Material | Aluminum |
| CARB EO Number | D-269-41 |
| Street Legal In All US States | Not legal for sale or use in California on any pollution controlled motor vehicle. NOTE: Some specific models and years may be legal in CA. Check the CARB status on your vehicle in the applications listings. |
| TUV Approved (Europe) | No |
| Weight | 7.5 lb (3.4 kg) |
| Product Box Height | 8.5 in (216 mm) |
| Product Box Length | 18.25 in (464 mm) |
| Product Box Width | 14.5 in (368 mm) |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Warranty | No-Hassle Lifetime Limited |
VEHICLE APPLICATIONS
|
2014 Subaru Impreza WRX STi 2.5L H4 Gas All Models Street Legal in All US States: No |
|
2014 Subaru WRX STI 2.5L H4 Gas All Models Street Legal in All US States: No |
|
2014 Subaru WRX STI 2.5L H4 Gas All Models Street Legal in All US States: No |
|
2013 Subaru Impreza WRX STi 2.5L H4 Gas All Models Street Legal in All US States: Yes CARB EO Number: D-269-41 |
|
2012 Subaru Impreza WRX STi 2.5L H4 Gas All Models Street Legal in All US States: Yes CARB EO Number: D-269-41 |
|
2011 Subaru Impreza WRX STi 2.5L H4 Gas All Models Street Legal in All US States: Yes CARB EO Number: D-269-41 |
|
2010 Subaru Impreza WRX STi 2.5L H4 Gas All Models Street Legal in All US States: Yes CARB EO Number: D-269-41 |
|
2009 Subaru Impreza WRX STi 2.5L H4 Gas All Models Street Legal in All US States: Yes CARB EO Number: D-269-41 |
|
2008 Subaru Impreza II WRX STI 2.5L H4 Gas All Models Street Legal in All US States: Yes CARB EO Number: D-269-41 |
|
2008 Subaru Impreza III WRX STI 2.5L H4 Gas All Models Street Legal in All US States: Yes CARB EO Number: D-269-41 |
|
2008 Subaru Impreza WRX STi 2.5L H4 Gas All Models Street Legal in All US States: Yes CARB EO Number: D-269-41 |



















Reviews
There are no reviews yet.