Description
- REUSABLE K&N FILTER SAVES YOU MONEY: A K&N washable, reusable air filter will save you up to $125 vs. purchasing multiple disposable filters (compared to MSRP in USD of corresponding OE filters for 200,000 miles of highway driving)
- CLEAN ONCE EVERY 5 YEARS: Engine air filter only needs cleaning every 75,000 miles under normal highway driving conditions (5 years based on the average miles driven per year of 15,000 miles)
- RUGGED CONSTRUCTION: K&N Air Filters are manufactured with durable, premium materials and state-of-the-art construction methods to last a lifetime
- REDUCES WASTE: Over 200 million disposable air filters and their packaging waste wind up in landfills each year- reusable filters help reduce waste in our landfills
- ENGINEERED POWER: State-of-the-art air filter media is designed to increase horsepower and acceleration as well as improve overall engine performance
- EASY INSTALLATION: K&N Air Filters are pre-oiled and ready to drop into your factory air box- they are one of the easiest and most cost-effective vehicle upgrades for quick performance gains
- 4 LAYERS OF PROTECTION: Multiple layers of premium cotton gauze treated with a specially-designed tacking agent work together to create an intricate mesh of engine filter media that is designed to block and trap harmful contaminants
- ULTIMATE LONGEVITY: No-hassle lifetime limited warranty on stock replacement K&N air filters- limitations apply
| Air Filter Shape | Panel |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Washable | Yes |
| Height | 1.5 in (38 mm) |
| Outside Length | 10.125 in (257 mm) |
| Outside Width | 8.25 in (210 mm) |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Quantity | 1 |
| Warranty | No-Hassle Lifetime Limited |
| Product Style | Panel Air Filter |
| Weight | 1.5 lb (0.7 kg) |
| Filter Re-Oiling Amount | 1.9 oz (56 ml) |
| Product Box Height | 11.59 in (294 mm) |
| Product Box Length | 10.47 in (266 mm) |
| Product Box Width | 1.75 in (44 mm) |
| Filter Line | High-Flow |
| Overall Filter Efficiency | Up To 99% Efficiency |
|
2022 Fiat Talento II 2.0L L4 Diesel All Models 2022 Mitsubishi Express 1.6L L4 Diesel All Models |
|
2022 Mitsubishi Express 2.0L L4 Diesel All Models 2022 Nissan Primastar 2.0L L4 Diesel All Models |
|
2021 Fiat Talento II 2.0L L4 Diesel All Models 2021 Mitsubishi Express 1.6L L4 Diesel All Models |
|
2021 Mitsubishi Express 2.0L L4 Diesel All Models 2021 Nissan NV300 2.0L L4 Diesel All Models |
|
2020 Fiat Talento II 2.0L L4 Diesel All Models 2020 Mitsubishi Express 1.6L L4 Diesel All Models |
|
2020 Mitsubishi Express 2.0L L4 Diesel All Models 2020 Nissan NV300 2.0L L4 Diesel All Models |
|
2020 Renault Trafic III 1.6L L4 Diesel All Models 2019 Fiat Talento II 1.6L L4 Diesel All Models |
|
2019 Nissan NV300 2.0L L4 Diesel All Models 2019 Opel Vivaro B 1.6L L4 Diesel All Models |
|
2019 Vauxhall Vivaro B 1.6L L4 Diesel All Models 2018 Fiat Talento II 1.6L L4 Diesel All Models |
|
2018 Nissan NV300 2.0L L4 Diesel All Models 2018 Opel Vivaro B 1.6L L4 Diesel All Models |
|
2018 Renault Trafic III 1.6L L4 Diesel All Models 2018 Vauxhall Vivaro B 1.6L L4 Diesel All Models |
|
2017 Fiat Talento II 1.6L L4 Diesel All Models 2017 Nissan NV300 1.6L L4 Diesel All Models |
|
2017 Opel Vivaro B 1.6L L4 Diesel All Models 2017 Renault Trafic III 1.6L L4 Diesel All Models |
|
2017 Vauxhall Vivaro B 1.6L L4 Diesel All Models 2016 Fiat Talento II 1.6L L4 Diesel All Models |
|
2016 Nissan NV300 1.6L L4 Diesel All Models 2016 Opel Vivaro B 1.6L L4 Diesel All Models |
|
2016 Renault Trafic III 1.6L L4 Diesel All Models 2016 Vauxhall Vivaro B 1.6L L4 Diesel All Models |
|
2015 Opel Vivaro B 1.6L L4 Diesel All Models 2015 Renault Trafic III 1.6L L4 Diesel All Models |
|
2015 Vauxhall Vivaro B 1.6L L4 Diesel All Models 2014 Opel Vivaro B 1.6L L4 Diesel All Models |
|
2014 Renault Trafic III 1.6L L4 Diesel All Models 2014 Vauxhall Vivaro B 1.6L L4 Diesel All Models |
| 1A First A63735 |
| Blue Print ADR162209 |
| Febi-Bilstein EAF945 |
| Fiat 6000619767 |
| Hengst E1251L |
| Lucas LFA551 |
| Mann-Hummel C26120 |
| Mecafilter ELP9469 |
| Nissan 1654600Q3M |
| Nissan 165461783R |
| Opel 4422252 |
| Opel 93451662 |
| Opel 95516926 |
| Renault 165461783R |
| Ryco A1923 |
| Vauxhall 4422252 |
| Vauxhall 93451662 |
| Vauxhall 95516926 |
| Wesfil WA5402 |



















Reviews
There are no reviews yet.