Description
Gain a guaranteed increase in horsepower and torque with a K&N® cold air intake system featuring a mandrel-bent aluminum intake tube. Each system is paired with a washable, reusable High-Flow Air Filter™ featuring oiled cotton filter media. The oversized, conical filter design allows you to go up to 100,000 miles between filter services under normal highway driving conditions. A custom heat shield or air box helps protect intake air from the high temperature of your engine bay, and the entire system can typically be installed in less than 90 minutes. Some intakes are not legal for sale or use on any pollution controlled motor vehicle in California. See the product specifications for CARB status on each part for a specific vehicle.
- Guaranteed to increase horsepower and torque
- Mandrel-bent aluminum intake tube paired with oversized oiled cotton air filter
- Engineered to provide high airflow and exceptional filtration
- Replaces factory air filter and intake tube
- Filter only requires cleaning every 100,000 miles under normal highway driving conditions
- Typical installation can be completed in 90 minutes or less with simple hand tools
- No-Hassle Lifetime Limited Warranty™
- Will not void vehicle warranty
| Estimated Horsepower Gain | 5.4 HP @ 5799 RPM |
| Replacement Filter | RU-4600 |
| Air Filter Color | Red |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Air Filter Outlet Shape | Round |
| Clamps Included | 5 |
| Clamp Material | Stainless Steel |
| Clamp Style | Worm Gear |
| Couplers Included | 2 |
| System Type | Cold-Air Intake System |
| Product Style | 69 Series Typhoon Kits |
| Alternate Replacement Filter | RP-4600 |
| Intake Pipe Color / Finish | Silver |
| Intake Pipe Material | Aluminum |
| Street Legal In All US States | See Vehicle Applications |
| TUV Approved (Europe) | No |
| Weight | 10.4 lb (4.7 kg) |
| Product Box Height | 12.5 in (318 mm) |
| Product Box Length | 22.25 in (565 mm) |
| Product Box Width | 14.25 in (362 mm) |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Warranty | No-Hassle Lifetime Limited |
2023 Genesis G70 2.0L L4 Gas
All Models
2022 Genesis G70 2.0L L4 Gas
All Models
2021 Genesis G70 2.0L L4 Gas
All Models
2021 Kia Stinger 2.0L L4 Gas
All Models
2020 Genesis G70 2.0L L4 Gas
All Models
2020 Kia Stinger 2.0L L4 Gas
US Models Only
2019 Genesis G70 2.0L L4 Gas
All Models
2019 Kia Stinger 2.0L L4 Gas
US Models Only
2018 Kia Stinger 2.0L L4 Gas
US Models Only























Reviews
There are no reviews yet.