Description
Gain a guaranteed increase in horsepower and torque with K&N cold air intake system featuring madrel-bent aluminum intake tube. Each system is paired with a washable, reusable High-Flow Air Filter featuring oiled cotton filter media. Some intakes are not legal for sale or use on any pollution-controlled motor vehicle in California. See the product specifications for CARB status on each part for a specific vehicle.
PRODUCT DETAILS
- Guaranteed to increase horsepower and torque
- Mandrel-bent aluminum intake tube paired with oversized oiled cotton air filter
- Engineered to provide high airflow and exceptional filtration
- Replaces factory air filter and intake tube
- Filter only requires cleaning every 100,000 miles under normal highway driving conditions
- Typical installation can be completed in 60 minutes or less with simple hand tools
- No-Hassle Lifetime Limited Warranty™
- Will not void vehicle warranty
SPECIFICATIONS
| Estimated Horsepower Gain | 6.73 HP @ 5100 RPM |
| Replacement Filter | RU-4950 |
| Air Filter Color | Red |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Air Filter Outlet Shape | Round |
| Clamps Included | 3 |
| Clamp Material | Stainless Steel |
| Clamp Style | Regular |
| Couplers Included | 2 |
| System Type | Cold-Air Intake System |
| Estimated Torque Gain | 6.9 lbft |
| Product Style | 69 Series Typhoon Kits |
| Intake Pipe Color / Finish | Silver |
| Intake Pipe Material | Aluminum |
| CARB EO Number | D-269-37/42 |
| Street Legal In All US States | Legal for use in all 50 states. |
| TUV Approved (Europe) | No |
| Weight | 8.8 lb (4 kg) |
| Product Box Height | 12.25 in (311 mm) |
| Product Box Length | 20.25 in (514 mm) |
| Product Box Width | 12.25 in (311 mm) |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Warranty | No-Hassle Lifetime Limited |
VEHICLE APPLICATIONS
|
2014 Mitsubishi Lancer 2.0L L4 Gas All Models Street Legal in All US States: Yes CARB EO Number: D-269-42 |
|
2014 Mitsubishi Lancer 2.4L L4 Gas All Models Street Legal in All US States: Yes CARB EO Number: D-269-42 |
|
2013 Mitsubishi Lancer 2.0L L4 Gas All Models Street Legal in All US States: Yes CARB EO Number: D-269-42 |
|
2013 Mitsubishi Lancer 2.4L L4 Gas All Models Street Legal in All US States: Yes CARB EO Number: D-269-42 |
|
2012 Mitsubishi Lancer 2.0L L4 Gas All Models Street Legal in All US States: Yes CARB EO Number: D-269-42 |
|
2012 Mitsubishi Lancer 2.0L L4 Gas All Models Street Legal in All US States: Yes CARB EO Number: D-269-42 |
|
2012 Mitsubishi Lancer 2.4L L4 Gas All Models Street Legal in All US States: Yes CARB EO Number: D-269-42 |
|
2012 Mitsubishi Lancer 2.4L L4 Gas All Models Street Legal in All US States: Yes CARB EO Number: D-269-42 |
|
2011 Mitsubishi Lancer 2.0L L4 Gas Except LEV2 SULEV BMTXV02.4G6G Street Legal in All US States: Yes CARB EO Number: D-269-42 |
|
2011 Mitsubishi Lancer 2.0L L4 Gas Except LEV2 SULEV BMTXV02.4G6G Street Legal in All US States: Yes CARB EO Number: D-269-42 |
|
2011 Mitsubishi Lancer 2.4L L4 Gas Except LEV2 SULEV BMTXV02.4G6G Street Legal in All US States: Yes CARB EO Number: D-269-42 |
|
2011 Mitsubishi Lancer 2.4L L4 Gas Except LEV2 SULEV BMTXV02.4G6G Street Legal in All US States: Yes CARB EO Number: D-269-42 |
|
2010 Mitsubishi Lancer 2.0L L4 Gas Except LEV2 SULEV AMTXV02.0G6G Street Legal in All US States: Yes CARB EO Number: D-269-42 |
|
2010 Mitsubishi Lancer 2.0L L4 Gas Except LEV2 SULEV AMTXV02.0G6G Street Legal in All US States: Yes CARB EO Number: D-269-42 |
|
2010 Mitsubishi Lancer 2.0L L4 Gas Except LEV2 SULEV AMTXV02.0G6G Street Legal in All US States: Yes CARB EO Number: D-269-42 |
|
2010 Mitsubishi Lancer 2.0L L4 Gas Except LEV2 SULEV AMTXV02.0G6G Street Legal in All US States: Yes CARB EO Number: D-269-42 |
|
2010 Mitsubishi Lancer 2.4L L4 Gas Except LEV2 SULEV AMTXV02.4G6G Street Legal in All US States: Yes CARB EO Number: D-269-42 |
|
2010 Mitsubishi Lancer 2.4L L4 Gas Except LEV2 SULEV AMTXV02.4G6G Street Legal in All US States: Yes CARB EO Number: D-269-42 |
|
2009 Mitsubishi Lancer 2.0L L4 Gas Except LEV2 SULEV 9MTXV02.0G6G Street Legal in All US States: Yes CARB EO Number: D-269-42 |
|
2009 Mitsubishi Lancer 2.0L L4 Gas Except LEV2 SULEV 9MTXV02.0G6G Street Legal in All US States: Yes CARB EO Number: D-269-42 |
|
2009 Mitsubishi Lancer 2.0L L4 Gas Except LEV2 SULEV 9MTXV02.0G6G Street Legal in All US States: Yes CARB EO Number: D-269-42 |
|
2009 Mitsubishi Lancer 2.0L L4 Gas Except LEV2 SULEV 9MTXV02.0G6G Street Legal in All US States: Yes CARB EO Number: D-269-42 |
|
2009 Mitsubishi Lancer 2.4L L4 Gas Except LEV2 SULEV 9MTXV02.0G6G Street Legal in All US States: Yes CARB EO Number: D-269-42 |
|
2008 Mitsubishi Lancer 2.0L L4 Gas All Models Street Legal in All US States: Yes CARB EO Number: D-269-37 |
|
2008 Mitsubishi Lancer 2.0L L4 Gas All Models Street Legal in All US States: Yes CARB EO Number: D-269-37 |























Reviews
There are no reviews yet.