Description
Gain a guaranteed increase in horsepower and torque with a K&N® cold air intake system featuring a mandrel-bent aluminum intake tube. Each system is paired with a washable, reusable High-Flow Air Filter™ featuring oiled cotton filter media. The oversized, conical filter design allows you to go up to 100,000 miles between filter services under normal highway driving conditions. A custom heat shield or air box helps protect intake air from the high temperature of your engine bay, and the entire system can typically be installed in less than 90 minutes. Some intakes are not legal for sale or use on any pollution controlled motor vehicle in California. See the product specifications for CARB status on each part for a specific vehicle.
- Guaranteed to increase horsepower and torque
- Mandrel-bent aluminum intake tube paired with oversized oiled cotton air filter
- Engineered to provide high airflow and exceptional filtration
- Replaces factory air filter and intake tube
- Filter only requires cleaning every 100,000 miles under normal highway driving conditions
- Typical installation can be completed in 90 minutes or less with simple hand tools
- 10-Year/Million Mile Limited Warranty™
- Will not void vehicle warranty
| Estimated Horsepower Gain | 14.92 HP @ 2612 RPM |
| Replacement Filter | RC-5165 |
| Air Filter Color | Red |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Air Filter Outlet Shape | Round |
| Clamps Included | 5 |
| Clamp Material | Stainless Steel |
| Clamp Style | Regular |
| Couplers Included | 2 |
| Product Style | 77 Series Kits |
| Air Filter Height | 12.5 in (318 mm) |
| Intake Pipe Color / Finish | Textured Black |
| Intake Pipe Material | Aluminum |
| CARB EO Number | D-269-34 |
| Street Legal In All US States | Yes |
| TUV Approved (Europe) | No |
| Weight | 19.2 lb (8.7 kg) |
| Air Filter Large End Diameter | 8 in (203 mm) |
| Product Box Height | 16.75 in (425 mm) |
| Product Box Length | 24.38 in (619 mm) |
| Product Box Width | 18.38 in (467 mm) |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Oversize Shipping | OS1 |
| Warranty | 1,000,000 Miles/10 Year |
2005 Chevrolet CK4500 Kodiak 6.6L V8 Diesel
All Models
Street Legal in All US States: Yes
CARB EO Number: D-269-34
TUV Approved (Europe): No
2005 Chevrolet CK5500 Kodiak 6.6L V8 Diesel
All Models
Street Legal in All US States: Yes
CARB EO Number: D-269-34
TUV Approved (Europe): No
2005 GMC CK4500 Topkick 6.6L V8 Diesel
All Models
Street Legal in All US States: Yes
CARB EO Number: D-269-34
TUV Approved (Europe): No
2005 GMC CK5500 Topkick 6.6L V8 Diesel
All Models
Street Legal in All US States: Yes
CARB EO Number: D-269-34
TUV Approved (Europe): No
2004 Chevrolet CK4500 Kodiak 6.6L V8 Diesel
All Models
Street Legal in All US States: Yes
CARB EO Number: D-269-34
TUV Approved (Europe): No
2004 Chevrolet CK5500 Kodiak 6.6L V8 Diesel
All Models
Street Legal in All US States: Yes
CARB EO Number: D-269-34
TUV Approved (Europe): No
2004 GMC CK4500 Topkick 6.6L V8 Diesel
All Models
Street Legal in All US States: Yes
CARB EO Number: D-269-34
TUV Approved (Europe): No
2004 GMC CK5500 Topkick 6.6L V8 Diesel
All Models
Street Legal in All US States: Yes
CARB EO Number: D-269-34
TUV Approved (Europe): No











Reviews
There are no reviews yet.