Description
Gain a guaranteed increase in horsepower and torque with a K&N® cold air intake system featuring a mandrel-bent aluminum intake tube. Each system is paired with a washable, reusable High-Flow Air Filter™ featuring oiled cotton filter media. The oversized, conical filter design allows you to go up to 100,000 miles between filter services under normal highway driving conditions. A custom heat shield or air box helps protect intake air from the high temperature of your engine bay, and the entire system can typically be installed in less than 90 minutes. Some intakes are not legal for sale or use on any pollution controlled motor vehicle in California. See the product specifications for CARB status on each part for a specific vehicle.
- Guaranteed to increase horsepower and torque
- Mandrel-bent aluminum intake tube paired with oversized oiled cotton air filter
- Engineered to provide high airflow and exceptional filtration
- Replaces factory air filter and intake tube
- Filter only requires cleaning every 100,000 miles under normal highway driving conditions
- Typical installation can be completed in 90 minutes or less with simple hand tools
- 10-Year/Million Mile Limited Warranty™
- Will not void vehicle warranty
| Estimated Horsepower Gain | 11.13 HP @ 4862 RPM |
| Replacement Filter | RU-1048 |
| Air Filter Color | Red |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Air Filter Outlet Shape | Round |
| Clamps Included | 5 |
| Clamp Material | Stainless Steel |
| Clamp Style | Regular |
| Couplers Included | 2 |
| Product Style | 77 Series Kits |
| Air Filter Height | 6 in (152 mm) |
| Intake Pipe Color / Finish | Polished |
| Intake Pipe Material | Aluminum |
| Street Legal In All US States | No |
| TUV Approved (Europe) | No |
| Weight | 13.6 lb (6.2 kg) |
| Air Filter Large End Diameter | 7.5 in (191 mm) |
| Product Box Height | 12.5 in (318 mm) |
| Product Box Length | 22.25 in (565 mm) |
| Product Box Width | 14.25 in (362 mm) |
| California Restricted | Not legal for sale or use in California |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Warranty | 1,000,000 Miles/10 Year |
2021 Toyota 4Runner 4.0L V6 Gas
All Models
Street Legal in All US States: No
TUV Approved (Europe): No
2020 Toyota 4Runner 4.0L V6 Gas
All Models
Street Legal in All US States: No
TUV Approved (Europe): No
2019 Toyota 4Runner 4.0L V6 Gas
All Models
Street Legal in All US States: No
TUV Approved (Europe): No
2018 Toyota 4Runner 4.0L V6 Gas
All Models
Street Legal in All US States: No
TUV Approved (Europe): No
2017 Toyota 4Runner 4.0L V6 Gas
All Models
Street Legal in All US States: No
TUV Approved (Europe): No
2016 Toyota 4Runner 4.0L V6 Gas
All Models
Street Legal in All US States: No
TUV Approved (Europe): No
2015 Toyota 4Runner 4.0L V6 Gas
All Models
Street Legal in All US States: No
TUV Approved (Europe): No
2014 Toyota 4Runner 4.0L V6 Gas
All Models
Street Legal in All US States: No
TUV Approved (Europe): No
2014 Toyota FJ Cruiser 4.0L V6 Gas
All Models
Street Legal in All US States: No
TUV Approved (Europe): No
2013 Toyota 4Runner 4.0L V6 Gas
All Models
Street Legal in All US States: No
TUV Approved (Europe): No
2013 Toyota FJ Cruiser 4.0L V6 Gas
All Models
Street Legal in All US States: No
TUV Approved (Europe): No
2012 Toyota 4Runner 4.0L V6 Gas
All Models
Street Legal in All US States: No
TUV Approved (Europe): No
2012 Toyota FJ Cruiser 4.0L V6 Gas
All Models
Street Legal in All US States: No
TUV Approved (Europe): No
2011 Toyota 4Runner 4.0L V6 Gas
All Models
Street Legal in All US States: No
TUV Approved (Europe): No
2011 Toyota FJ Cruiser 4.0L V6 Gas
All Models
Street Legal in All US States: No
TUV Approved (Europe): No
2010 Toyota 4Runner 4.0L V6 Gas
All Models
Street Legal in All US States: No
TUV Approved (Europe): No
2010 Toyota FJ Cruiser 4.0L V6 Gas
All Models
Street Legal in All US States: No
TUV Approved (Europe): No





















Reviews
There are no reviews yet.