Description
K&N Marine Style Vent Hose Adapters mount between the top and bottom plates of a custom chrome air filter assembly. Vent adapters accommodate breather hoses without drilling into the filter base.
MORE INFORMATION
- Adapt vent hoses to custom chrome air filter assemblies
- Chrome finish
- Available for hose sizes between 1/4 In. and 3/4 In.
- Sizes from 2-3/4 In. to 6 In.
SPECIFICATIONS
| Hose Size | 0.375 in (10 mm) |
| Air Filter Height | 6 in (152 mm) |
| Product Style | Marine Style Vent Hose Adapters |
| Height | 6 in (152 mm) |
| Width | 1.25 in (32 mm) |
| Length | 6 in (152 mm) |
| Package Contents | 1 Vent Adapter |
| Package Quantity | 1 |
| Weight | 0.2 lb (0.1 kg) |
| Product Box Height | 6 in (152 mm) |
| Product Box Length | 6 in (152 mm) |
| Product Box Width | 4.13 in (105 mm) |
| Color | Natural |
| Material Used | Aluminum |
| Warranty | 1 Year Limited |








Reviews
There are no reviews yet.