Description
K&N Plenums and adapters for the Weber DGV carburetor allow for smooth airflow into your engine.
MORE INFORMATION
- Fits Weber DGV carburetors
- Adapts carburetor to 2-1/2 In. hose or K&N universal air filter
- Available with single or dual snorkel
- Cast aluminum with black powder coating and natural aluminum highlights
SPECIFICATIONS
| Product Style | Accessories |
| Length | 6.875 in (175 mm) |
| Outside Diameter | 5.75 in (146 mm) |
| Package Contents | 1 Plenum |
| Package Quantity | 1 |
| Weight | 2 lb (0.9 kg) |
| Product Box Height | 3.75 in (95 mm) |
| Product Box Length | 7.38 in (187 mm) |
| Product Box Width | 7.38 in (187 mm) |
| Color | Black |
| Material Used | Aluminum |
| Neck Flange | 5.125 in (130 mm) |
| Warranty | 1 Year Limited |







Reviews
There are no reviews yet.