Description
The K&N E-4655 replacement air filter is constructed with layers of woven cotton for outstanding filtration and low air restriction to help your engine run more efficiently. This air filter can be washed and reused. The E-4655 is easy to install and is custom designed to fit right into the factory air box of some Ingersoll Rand, Power King and Vermeer engines, as well as other applications.
- Washable and reusable
- Designed for industrial applications
- High air flow with excellent filtration
- Ease of maintenance
- One year limited warranty
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Height | 1.75 in (44 mm) |
| Inner Wire | No |
| Inside Diameter | 5.5 in (140 mm) |
| Outside Diameter | 7 in (178 mm) |
| Top Style | Open |
| Top Material | None |
| Air Filter Shape | Round |
| Flanges | None |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Quantity | 1 |
| Warranty | 1 Year Limited |
| Washable | Yes |
| Product Style | Round Air Filter |
| Weight | 0.8 lb (0.4 kg) |
| Filter Re-Oiling Amount | 0.39 oz (12 ml) |
| Product Box Height | 8.5 in (216 mm) |
| Product Box Length | 8.4 in (213 mm) |
| Product Box Width | 3.63 in (92 mm) |
null Allis Chalmers 1914 null
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
null Allis Chalmers 1916 null
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
null Bobcat 440B null
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
null Cub Cadet 1250 null
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
null Cub Cadet 2130 null
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
null Cub Cadet 2135 null
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
null Cub Cadet 680 null
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
null Cub Cadet 782 null
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
null Ford LGT12 null
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
null Ford LGT120 null
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
null Ford LGT14 null
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
null Ford LGT14H null
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
null Hyster S20-25AR Spacesaver null
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
null IHC 1450 null
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
null IHC 1650 null
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
null Ingersoll LC1800 null
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
null Ingersoll Rand 3014 null
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
null Ingersoll Rand 4014 null
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
null Massey Ferguson MF1650 null
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
null Power King 1212 null
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
null Power King 1214 null
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
null Power King 1614 null
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
null Power King 2414 null
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
null Randell Models null
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
null Ransomes 544873 Overseeder null
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
null Scag SW null
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
null Vermeer 206 null
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
null Vermeer V1550 null
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
AC Delco A1501C
AC Delco A912C
Air Refiner ARP8301
Baldwin PA2068
Big A 93296
Carquest 87296
Champ AF216
Cub Cadet 7593547
Donaldson P530635
Fleetguard AF4578
Fleetrite AFR84578
Fram CA6605
Hastings AF632
Hyster 842649
Ingersoll Rand C37567
International 117210C1
International 7593547
International Harvester 117210C1
International Harvester 7593547
Kohler 4708301
Kohler 4708304
Kralinator LA1045
Kralinator LA1046
Luber-Finer AF216
Napa 2296
Purolator A23340
WIX 42296











Reviews
There are no reviews yet.