Description
K&N’s high-flow air filters are available as a replacement for your stock motorcycle air filter element. They are custom engineered to fit your specific application and are designed to provide low restriction and increased performance, while providing excellent engine protection for your motorcycle.
- Designed to provide increased horsepower and torque
- Pleated media provides a large filtration area offering long service intervals
- Multiple layers of woven cotton gauze media offers excellent filtration
- Application specific base seal and sealing bead
- Made in the USA for over 40 years
- Washable & reusable, pre-oiled and ready to ride!
- Million-Mile Limited Warranty
SPECIFICATIONS
| Air Filter Shape | Trapezoidal |
| Height | 1.25 in (32 mm) |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Quantity | 1 |
| Washable | Yes |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Product Style | Unique Air Filters |
| Flanges | None |
| Width | 5.5 in (140 mm) |
| Length | 10.625 in (270 mm) |
| Weight | 1.1 lb (0.5 kg) |
| Filter Re-Oiling Amount | 0.89 oz (26 ml) |
| Product Box Height | 1.75 in (44 mm) |
| Product Box Length | 11.25 in (286 mm) |
| Product Box Width | 8.75 in (222 mm) |
VEHICLE APPLICATIONS
|
2026 Honda CBR600RR 599 US Models Only 2026 Honda CBR600RR ABS 599 US Models Only |
|
2025 Honda CBR600RR 599 US Models Only 2025 Honda CBR600RR ABS 599 US Models Only |
|
2024 Honda CBR600RR 599 US Models Only 2024 Honda CBR600RR ABS 599 US Models Only |
|
2023 Honda CBR600RR 599 US Models Only 2023 Honda CBR600RR ABS 599 US Models Only |
|
2022 Honda CBR600RR 599 US Models Only 2022 Honda CBR600RR ABS 599 US Models Only |
|
2021 Honda CBR600RR 599 US Models Only 2021 Honda CBR600RR ABS 599 US Models Only |
|
2020 Honda CBR600RR 599 All Models 2020 Honda CBR600RR ABS 599 All Models |
|
2019 Honda CBR600RR 599 All Models 2019 Honda CBR600RR ABS 599 All Models |
|
2018 Honda CBR600RR 599 All Models 2018 Honda CBR600RR ABS 599 All Models |
|
2017 Honda CBR600RR 599 All Models 2017 Honda CBR600RR ABS 599 All Models |
|
2016 Honda CBR600RR 599 All Models 2016 Honda CBR600RR ABS 599 All Models |
|
2015 Honda CBR600RR 599 All Models 2015 Honda CBR600RR ABS 599 All Models |
|
2014 Honda CBR600RR 599 All Models 2014 Honda CBR600RR ABS 599 All Models |
|
2013 Honda CBR600RR 599 All Models 2013 Honda CBR600RR ABS 599 All Models |
|
2012 Honda CBR600RR 599 All Models 2012 Honda CBR600RR ABS 599 All Models |
|
2011 Honda CBR600RR 599 All Models 2011 Honda CBR600RR ABS 599 All Models |
|
2010 Honda CBR600 RA 600 All Models 2010 Honda CBR600RR 599 All Models |
|
2010 Honda CBR600RR ABS 599 All Models 2009 Honda CBR600 RA 600 All Models |
|
2009 Honda CBR600RR 599 All Models 2009 Honda CBR600RR ABS 599 All Models |
|
2008 Honda CBR600RR 599 All Models 2007 Honda CBR600RR 599 All Models |
CROSS REFERENCES
| BMC 47804 |
| BMC FM47804 |
| DNA PH6S070R |
| Honda 17210MFJD00 |
| Honda 17210MFJD01 |















Reviews
There are no reviews yet.