Description
K&N Cartridge Oil Filters are designed to satisfy the needs of racers and engine builders as well as the average vehicle owner who wants the best oil filter available. K&N cartridge oil filters trap harmful contaminants while the filter’s construction allows for high oil flow rates. All K&N oil filters are manufactured to meet stringent engineering standards. They are covered by a limited warranty to be free from defects in materials and workmanship when installed and replaced using engine and equipment manufacturer’s recommended service intervals.
- High performance design for outstanding filtration
- High-efficiency media with uniform pleats
- Allows for high oil flow rates
- Ideal for high-end synthetic motor oil
| Anti Drain Back Valve | No |
| Bypass Valve | No |
| Filter Material | High Flow Premium Media |
| Gasket Material | Viton Rubber |
| Height | 3.2 in (81 mm) |
| Outside Diameter | 2.73 in (69 mm) |
| Removal Nut | No |
| Style | Cartridge |
| Thread Specification | N/A |
| Product Style | Oil Filters |
| Inside Diameter | 1.125 in (29 mm) |
| Weight | 0.1 lb (0.1 kg) |
| Product Box Height | 4.38 in (111 mm) |
| Product Box Length | 3.25 in (83 mm) |
| Product Box Width | 3.19 in (81 mm) |
| Warranty | 1 Year Limited |
|
2023 Lexus GX460 4.6L V8 Gas All Models 2023 Lexus IS300 3.5L V6 Gas All Models |
|
2023 Lexus IS350 3.5L V6 Gas 3-1/4 In Tall Filter 2023 Toyota 4Runner 4.0L V6 Gas All Models |
|
2022 Lexus GX460 4.6L V8 Gas All Models 2022 Lexus IS300 3.5L V6 Gas All Models |
|
2022 Lexus IS350 3.5L V6 Gas 3-1/4 In Tall Filter 2022 Lexus LS500 3.5L V6 Gas AWD |
|
2022 Lexus RC300 3.5L V6 Gas All Models 2022 Lexus RC350 3.5L V6 Gas AWD |
|
2022 Toyota 4Runner 4.0L V6 Gas All Models 2021 Lexus GX460 4.6L V8 Gas All Models |
|
2021 Lexus IS300 3.5L V6 Gas All Models 2021 Lexus IS350 3.5L V6 Gas 3-1/4 In Tall Filter |
|
2021 Lexus LS500 3.5L V6 Gas AWD 2021 Lexus RC300 3.5L V6 Gas All Models |
|
2021 Lexus RC350 3.5L V6 Gas AWD 2021 Toyota 4Runner 4.0L V6 Gas All Models |
|
2020 Lexus GS350 3.5L V6 Gas 3-1/4 In Tall Filter 2020 Lexus GX460 4.6L V8 Gas All Models |
|
2020 Lexus IS300 3.5L V6 Gas All Models 2020 Lexus IS350 3.5L V6 Gas 3-1/4 In Tall Filter |
|
2020 Lexus LS500 3.5L V6 Gas AWD 2020 Lexus RC300 3.5L V6 Gas All Models |
|
2020 Lexus RC350 3.5L V6 Gas AWD 2020 Lexus RX350 3.5L V6 Gas 3-1/4 In Tall Filter |
|
2020 Toyota 4Runner 4.0L V6 Gas All Models 2019 Lexus GS350 3.5L V6 Gas All Models |
|
2019 Lexus GX460 4.6L V8 Gas All Models 2019 Lexus IS300 3.5L V6 Gas All Models |
|
2019 Lexus IS350 3.5L V6 Gas 3-1/4 In Tall Filter 2019 Lexus LS500 3.5L V6 Gas AWD |
|
2019 Lexus RC300 3.5L V6 Gas All Models 2019 Lexus RC350 3.5L V6 Gas AWD |
|
2019 Lexus RC350 3.5L V6 Gas AWD 2019 Toyota 4Runner 4.0L V6 Gas All Models |
|
2018 Lexus GS350 3.5L V6 Gas AWD 2018 Lexus GS450h 3.5L V6 Gas All Models |
|
2018 Lexus GX460 4.6L V8 Gas All Models 2018 Lexus IS300 3.5L V6 Gas All Models |
|
2018 Lexus IS350 3.5L V6 Gas All Models 2018 Lexus LS500 3.5L V6 Gas All Models |
|
2018 Lexus LS500 3.5L V6 Gas AWD 2018 Lexus LS500h 3.5L V6 Gas All Models |
|
2018 Lexus RC300 3.5L V6 Gas All Models 2018 Toyota 4Runner 4.0L V6 Gas All Models |
|
2017 Lexus GS350 3.5L V6 Gas AWD 2017 Lexus GS450h 3.5L V6 Gas All Models |
|
2017 Lexus GX460 4.6L V8 Gas All Models 2017 Lexus IS300 3.5L V6 Gas All Models |
|
2017 Lexus IS350 3.5L V6 Gas All Models 2017 Lexus LS460 4.6L V8 Gas All Models |
|
2017 Lexus LS600h 5.0L V8 Gas All Models 2017 Lexus RC300 3.5L V6 Gas All Models |
|
2017 Lexus RC350 3.5L V6 Gas All Models 2017 Toyota 4Runner 4.0L V6 Gas All Models |
| AC Delco PF2260 |
| Baldwin P7418 |
| Beck/Arnley 0410818 |
| Bosch 1457429619 |
| Carquest 84173 |
| Carquest R84173 |
| Champ Labs. P968 |
| Champion CL10158 |
| Chevrolet 19236619 |
| Firestone P968 |
| Fram CH10158 |
| Fram CH8530 |
| Fram TG10158 |
| Group 7 V5609 |
| Hastings LF618 |
| Havoline T63 |
| Hengst E154HD48 |
| Installer Edge AL10158 |
| Knecht OX413D2 |
| Lexus 0415231060 |
| Lexus 0415231080 |
| Lexus 0415238010 |
| Lexus 04152YZZA3 |
| Luber-Finer P968 |
| Mahle OX143D |
| Mann-Hummel HU7262X |
| Mann-Hummel ML1045 |
| Mighty M968 |
| Mobil MO968 |
| Napa 27173 |
| Napa 7173 |
| Original Engine Management OF65 |
| PartsMaster 67173 |
| Pennzoil PZ165 |
| Pentius PCB10158 |
| Pentius PCBT008 |
| Performax PO165 |
| Premium Guard PG5609 |
| Primeguard POF5609 |
| Pro-Tec 145 |
| Pronto PO5609 |
| Purepro PL5609 |
| Purflux L291 |
| Purolator L25609 |
| Quaker State QS45517 |
| Ryco R2664P |
| Service Champ CF5609 |
| Service Pro M5609 |
| STP S10158 |
| Sure SFO5609E |
| Toyota 0415231060 |
| Toyota 0415238010 |
| Toyota 0451231080 |
| Toyota 045152YZZA2 |
| Toyota 045152YZZA3 |
| Toyota 045152YZZA5 |
| TVI V5609 |
| Valvoline VO87 |
| Warner WP968 |
| WIX 57173 |
| WIX WL7008 |















Reviews
There are no reviews yet.