Description
K&N Cartridge Oil Filters are designed to satisfy the needs of racers and engine builders as well as the average vehicle owner who wants the best oil filter available. K&N cartridge oil filters trap harmful contaminants while the filter’s construction allows for high oil flow rates. All K&N oil filters are manufactured to meet stringent engineering standards. They are covered by a limited warranty to be free from defects in materials and workmanship when installed and replaced using engine and equipment manufacturer’s recommended service intervals.
PRODUCT DETAILS
- High performance design for outstanding filtration
- High-efficiency media with uniform pleats
- Allows for high oil flow rates
- Ideal for high-end synthetic motor oil
SPECIFICATIONS
| Anti Drain Back Valve | No |
| Bypass Valve | No |
| Filter Material | High Flow Premium Media |
| Gasket Material | High Temperature Nitrile |
| Height | 2.5 in (64 mm) |
| Outside Diameter | 2.5 in (64 mm) |
| PSI Relief Valve | N/A |
| Removal Nut | No |
| Style | Cartridge |
| Thread Specification | N/A |
| Product Style | Oil Filters |
| Inside Diameter | 0.75 in (19 mm) |
| Weight | 0.2 lb (0.1 kg) |
| Product Box Height | 4.25 in (108 mm) |
| Product Box Length | 2.75 in (70 mm) |
| Product Box Width | 2.75 in (70 mm) |
| Additional O-Ring Included | Yes |
| Warranty | 1 Year Limited |
VEHICLE APPLICATIONS
|
2025 Hyundai i20N 1.6L L4 Gas All Models 2025 Hyundai Kona N 1.6L L4 Gas All Models |
|
2025 Hyundai Santa Fe 1.6L L4 Gas All Models 2025 Kia Seltos 1.6L L4 Gas All Models |
|
2025 Kia Seltos 1.6L L4 Gas All Models 2025 Kia Sorento 1.6L L4 Gas All Models |
|
2025 Kia Sorento IV 1.6L L4 Gas All Models 2025 Kia Sportage 1.6L L4 Gas All Models |
|
2024 Hyundai i20N 1.6L L4 Gas All Models 2024 Hyundai i30N 1.6L L4 Gas All Models |
|
2024 Hyundai Kona N 1.6L L4 Gas All Models 2024 Hyundai Santa Fe 1.6L L4 Gas All Models |
|
2024 Hyundai Tucson 1.6L L4 Gas All Models 2024 Kia Seltos 1.6L L4 Gas All Models |
|
2024 Kia Seltos 1.6L L4 Gas All Models 2024 Kia Sorento 1.6L L4 Gas All Models |
|
2024 Kia Sorento IV 1.6L L4 Gas All Models 2024 Kia Sportage 1.6L L4 Gas All Models |
|
2024 Kia Sportage V 1.6L L4 Gas All Models 2023 Hyundai i20N 1.6L L4 Gas All Models |
|
2023 Hyundai i30N 1.6L L4 Gas All Models 2023 Hyundai Kona N 1.6L L4 Gas All Models |
CROSS REFERENCES
| Wesfil WCO276
HYUNDAI 26330-2M000 |















Reviews
There are no reviews yet.