Description
K&N’s high-flow air filters are available as a replacement for your stock motorcycle air filter element. They are custom engineered to fit your specific application and are designed to provide low restriction and increased performance, while providing excellent engine protection for your motorcycle.
PRODUCT DETAILS
- Designed to provide increased horsepower and torque
- Pleated media provides a large filtration area offering long service intervals
- Multiple layers of woven cotton gauze media offers excellent filtration
- Application specific base seal and sealing bead
- Made in the USA for over 40 years
- Washable & reusable, pre-oiled and ready to ride!
- No-Hassle Lifetime Limited Warranty
SPECIFICATIONS
| Air Filter Shape | Triangle |
| Height | 1.313 in (33 mm) |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Quantity | 1 |
| Washable | Yes |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Product Style | Unique Air Filters |
| Flanges | None |
| Outside Length | 9.688 in (246 mm) |
| Outside Width | 7.156 in (182 mm) |
| Weight | 1 lb (0.4 kg) |
| Filter Re-Oiling Amount | 0.85 oz (25 ml) |
| Product Box Height | 1.75 in (44 mm) |
| Product Box Length | 11.25 in (286 mm) |
| Product Box Width | 8.75 in (222 mm) |
VEHICLE APPLICATIONS
|
2015 Kawasaki ZX1000 Ninja ZX-10R 1000 All Models 2015 Kawasaki ZX1000 Ninja ZX-10R 30th Anniversary 1000 All Models |
|
2015 Kawasaki ZX1000 Ninja ZX-10R ABS 1000 All Models 2015 Kawasaki ZX1000 Ninja ZX-10R ABS 30th Anniversary 1000 All Models |
|
2014 Kawasaki ZX1000 Ninja ZX-10R 1000 All Models 2014 Kawasaki ZX1000 Ninja ZX-10R ABS 1000 All Models |
|
2013 Kawasaki ZX1000 Ninja ZX-10R 1000 All Models 2013 Kawasaki ZX1000 Ninja ZX-10R ABS 1000 All Models |
|
2012 Kawasaki ZX1000 Ninja ZX-10R 1000 All Models 2012 Kawasaki ZX1000 Ninja ZX-10R ABS 1000 All Models |
|
2011 Kawasaki ZX1000 Ninja ZX-10R 1000 All Models 2011 Kawasaki ZX1000 Ninja ZX-10R ABS 1000 All Models |
CROSS REFERENCES
| Kawasaki 110130041 |
















Reviews
There are no reviews yet.