Description
K&N’s high-flow air filters are available as a replacement for your stock motorcycle air filter element. They are custom engineered to fit your specific application and are designed to provide low restriction and increased performance, while providing excellent engine protection for your motorcycle.
PRODUCT DETAILS
- Designed to provide increased horsepower and torque
- Pleated media provides a large filtration area offering long service intervals
- Multiple layers of woven cotton gauze media offers excellent filtration
- Application specific base seal and sealing bead
- Made in the USA for over 40 years
- Washable & reusable, pre-oiled and ready to ride!
- No-Hassle Lifetime Limited Warranty
SPECIFICATIONS
| Air Filter Shape | Panel |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Washable | Yes |
| Height | 0.875 in (22 mm) |
| Outside Length | 12.5 in (318 mm) |
| Outside Width | 6.5 in (165 mm) |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Quantity | 1 |
| Warranty | No-Hassle Lifetime Limited |
| Product Style | Panel Air Filter |
| Weight | 0.8 lb (0.3 kg) |
| Filter Re-Oiling Amount | 0.89 oz (26 ml) |
| Product Box Height | 1.75 in (44 mm) |
| Product Box Length | 13.56 in (345 mm) |
| Product Box Width | 7.72 in (196 mm) |
VEHICLE APPLICATIONS
|
2025 Kawasaki ZX6R 636 All Models 2024 Kawasaki ZX6R 636 All Models |
|
2023 Kawasaki ZX636 Ninja ZX-6R 636 All Models 2023 Kawasaki ZX636 Ninja ZX-6R ABS 636 All Models |
|
2023 Kawasaki ZX636 Ninja ZX-6R ABS KRT Edition 636 All Models 2023 Kawasaki ZX636 Ninja ZX-6R KRT Edition 636 All Models |
|
2023 Kawasaki ZX6R 636 All Models 2022 Kawasaki ZX636 Ninja ZX-6R 636 All Models |
|
2022 Kawasaki ZX636 Ninja ZX-6R ABS 636 All Models 2022 Kawasaki ZX636 Ninja ZX-6R ABS KRT Edition 636 All Models |
|
2022 Kawasaki ZX636 Ninja ZX-6R KRT Edition 636 All Models 2022 Kawasaki ZX6R 636 All Models |
|
2021 Kawasaki ZX636 Ninja ZX-6R 636 All Models 2021 Kawasaki ZX636 Ninja ZX-6R ABS 636 All Models |
|
2021 Kawasaki ZX636 Ninja ZX-6R KRT Edition 636 All Models 2021 Kawasaki ZX6R 636 All Models |
|
2020 Kawasaki ZX636 Ninja ZX-6R 636 All Models 2020 Kawasaki ZX636 Ninja ZX-6R ABS 636 All Models |
|
2020 Kawasaki ZX636 Ninja ZX-6R ABS KRT Edition 636 All Models 2020 Kawasaki ZX6R 636 All Models |
|
2019 Kawasaki ZX636 Ninja ZX-6R 636 All Models 2019 Kawasaki ZX636 Ninja ZX-6R ABS 636 All Models |
|
2019 Kawasaki ZX636 Ninja ZX-6R ABS KRT Edition 636 All Models 2019 Kawasaki ZX6R 636 All Models |
|
2018 Kawasaki ZX636 Ninja ZX-6R 636 All Models 2018 Kawasaki ZX636 Ninja ZX-6R ABS 636 All Models |
|
2018 Kawasaki ZX636 Ninja ZX-6R ABS KRT Edition 636 All Models 2018 Kawasaki ZX636 Ninja ZX-6R KRT Edition 636 All Models |
|
2018 Kawasaki ZX6R 636 All Models 2017 Kawasaki ZX636 Ninja ZX-6R 636 All Models |
|
2017 Kawasaki ZX636 Ninja ZX-6R 636 All Models 2017 Kawasaki ZX6R 636 All Models |
|
2016 Kawasaki ZX636 Ninja ZX-6R 636 All Models 2016 Kawasaki ZX636 Ninja ZX-6R ABS 636 All Models |
|
2016 Kawasaki ZX6R 636 All Models 2015 Kawasaki ZX636 Ninja ZX-6R 30th Anniversary 636 All Models |
|
2015 Kawasaki ZX636 Ninja ZX-6R ABS 30th Anniversary 636 All Models 2015 Kawasaki ZX6R 636 All Models |
|
2014 Kawasaki ZX636 Ninja ZX-6R 636 All Models 2014 Kawasaki ZX636 Ninja ZX-6R ABS 636 All Models |
|
2013 Kawasaki ZX636 Ninja ZX-6R 636 All Models 2013 Kawasaki ZX636 Ninja ZX-6R ABS 636 All Models |
|
2012 Kawasaki ZX600 Ninja ZX-6R 599 All Models 2011 Kawasaki ZX600 Ninja ZX-6R 599 All Models |
|
2010 Kawasaki ZX600 Ninja ZX-6R 599 All Models 2009 Kawasaki ZX600 Ninja ZX-6R 599 All Models |
CROSS REFERENCES
| BMC FM55404 |
| Kawasaki 110130036 |
















Reviews
There are no reviews yet.