Description
K&N Powersports Cartridge Oil Filters are designed to satisfy the needs of racers and engine builders as well as the average motorcycle or ATV owner who wants the best oil filter available. K&N Powersports Oil Filters trap harmful contaminants while the filter’s construction allows for high oil flow rates. K&N Oil Filters are covered by a limited warranty to be free from defects in materials and workmanship when installed and replaced using engine and equipment manufacturer’s recommended service intervals.
- High performance design for outstanding filtration
- High-efficiency media with uniform pleats
- Oil filter design provides for a high rate of oil flow
- Ideal for high-end synthetic motor oil
| Anti Drain Back Valve | No |
| Bypass Valve | No |
| Filter Material | High Flow Premium Media |
| Gasket Material | Nitrile Rubber |
| Height | 3.813 in (97 mm) |
| Outside Diameter | 2.219 in (56 mm) |
| PSI Relief Valve | No |
| Removal Nut | No |
| Style | Cartridge |
| Thread Specification | N/A |
| Product Style | Oil Filters |
| Inside Diameter | 0.969 in (25 mm) |
| Weight | 0.2 lb (0.1 kg) |
| Product Box Height | 4.25 in (108 mm) |
| Product Box Length | 3.19 in (81 mm) |
| Product Box Width | 3.19 in (81 mm) |
| Warranty | 1 Year Limited |
2012 Can-Am Spyder RS SE5 998
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2012 Can-Am Spyder RS SM5 998
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2012 Can-Am Spyder RS-S SE5 998
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2012 Can-Am Spyder RS-S SM5 998
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2012 Can-Am Spyder RT Limited SE5 998
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2012 Can-Am Spyder RT SE5 A/C 998
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2012 Can-Am Spyder RT SM5 998
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2012 Can-Am Spyder RT SM5 A/C 998
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2012 Can-Am Spyder RT-S SE5 998
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2012 Can-Am Spyder RT-S SM5 998
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2011 Can-Am Spyder RS SE5 998
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2011 Can-Am Spyder RS SM5 998
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2011 Can-Am Spyder RS-S SE5 998
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2011 Can-Am Spyder RS-S SM5 998
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2011 Can-Am Spyder RT Limited SE5 998
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2011 Can-Am Spyder RT SE5 998
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2011 Can-Am Spyder RT SE5 A/C 998
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2011 Can-Am Spyder RT SM5 998
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2011 Can-Am Spyder RT SM5 A/C 998
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2010 Buell 1125CR 1125
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2010 Buell 1125R 1125
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2010 Can-Am Spyder RS SE5 998
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2010 Can-Am Spyder RS SM5 998
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2010 Can-Am Spyder RS-S SE5 998
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2010 Can-Am Spyder RT Limited SE5 998
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2010 Can-Am Spyder RT SE5 998
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2010 Can-Am Spyder RT SE5 A/C 998
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2010 Can-Am Spyder RT SM5 998
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2010 Can-Am Spyder RT SM5 A/C 998
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2009 Buell 1125CR 1125
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2009 Buell 1125R 1125
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2009 Can-Am Spyder GS – SM5 998
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2009 Can-Am Spyder RS SE5 998
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2009 Can-Am Spyder RS SM5 998
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2008 Can-Am Spyder GS – SE5 990
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2008 Can-Am Spyder GS – SM5 990
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
Aprilia AP0956745
Buell Q10641AM
Can-Am 420956745
















Reviews
There are no reviews yet.