Description
K&N off-road replacement air filters are ideal for extended use in dirty and dusty off-road riding and provide clean carburetion even at high altitude. Generally, no jet changes are required with just a K&N filter element. K&N replacement air filters are washable and reusable and provide high air-flow with excellent filtration.
PRODUCT DETAILS
- Designed to provide increased horsepower and acceleration
- Specifically developed for Off-Road, Motocross, ATVs, UTVs and Side by Sides
- Pleated cotton media provides a large filtration area offering low restriction, high-capacity and long service intervals
- Multiple layers of woven cotton gauze media offers excellent filtration
- Fits directly into OEM air box with application specific sealing bead ensuring a precise fit
- No fuel management modifications are required to obtain increased performance
- Washable & reusable, most are pre-oiled and ready to ride
- One Year Limited Warranty
SPECIFICATIONS
| Air Filter Shape | Panel |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Washable | Yes |
| Height | 1.5 in (38 mm) |
| Outside Length | 14.375 in (365 mm) |
| Outside Width | 6.188 in (157 mm) |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Quantity | 1 |
| Warranty | 1 Year Limited |
| Product Style | Panel Air Filter |
| Weight | 1.6 lb (0.7 kg) |
| Filter Re-Oiling Amount | 2.04 oz (60 ml) |
| Product Box Height | 1.75 in (44 mm) |
| Product Box Length | 17.19 in (437 mm) |
| Product Box Width | 8.31 in (211 mm) |
VEHICLE APPLICATIONS
|
2009 KTM 950 Super Enduro R 942 All Models 2008 KTM 950 Super Enduro R 942 All Models |
|
2008 KTM 950 Supermoto 942 All Models 2008 KTM 950 Supermoto R 942 All Models |
|
2007 KTM 950 Super Enduro R 942 All Models 2007 KTM 950 Supermoto 942 All Models |
|
2007 KTM 950 Supermoto R 942 All Models 2006 KTM 950 Adventure 942 All Models |
|
2006 KTM 950 Adventure S 942 All Models 2006 KTM 950 Super Enduro R 942 All Models |
|
2006 KTM 950 Supermoto 942 All Models 2006 KTM 950 Supermoto R 942 All Models |
|
2005 KTM 950 Adventure 942 All Models 2005 KTM 950 Adventure S 942 All Models |
|
2004 KTM 950 Adventure 942 All Models 2004 KTM 950 Adventure S 942 All Models |
|
2003 KTM 950 Adventure 942 All Models 2003 KTM 950 Adventure S 942 All Models |
CROSS REFERENCES
| BMC FM49220 |
| KTM 60006015000 |















Reviews
There are no reviews yet.