Description
K&N’s high-flow air filters are available as a replacement for your stock motorcycle air filter element. They are custom engineered to fit your specific application and are designed to provide low restriction and increased performance, while providing excellent engine protection for your motorcycle.
- Designed to provide increased horsepower and torque
- Pleated media provides a large filtration area offering long service intervals
- Multiple layers of woven cotton gauze media offers excellent filtration
- Application specific base seal and sealing bead
- Made in the USA for over 40 years
- Washable & reusable, pre-oiled and ready to ride!
- Million-Mile Limited Warranty
| Air Filter Shape | Panel |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Washable | Yes |
| Height | 1.313 in (33 mm) |
| Outside Length | 11.25 in (286 mm) |
| Outside Width | 6.938 in (176 mm) |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Quantity | 1 |
| Warranty | 1,000,000 Miles/10 Year |
| Filter Re-Oiling Amount | 0.79 oz (23 ml) |
2022 Triumph Speed Triple 1200 RR 1160
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2022 Triumph Speed Triple 1200 RS 1160
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2022 Triumph Speed Triple RS 1160
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2021 Triumph Speed Triple 1200 RS 1160
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2021 Triumph Speed Triple RS 1160
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
Triumph T2205748

















Reviews
There are no reviews yet.