Description
K&N’s line of washable replacement cabin air filters are designed to filter your incoming air using state-of-the-art filtration technology – protecting your vehicle’s occupants, interior, and HVAC system from pollutants and unpleasant odors. Engineered to be washable, reusable, and durable, this cabin filter is designed to last for the entire lifespan of your vehicle!
- INCREASED AIRFLOW IMPROVES HEATING/COOLING EFFICIENCY
- HELPS CONTROL ODORS: Treated to help capture contaminants that cause odors. Dirty disposable cabin filters can cause a musty smell in your car’s interior
- SAVE MONEY: Washable product that lasts
- EASY TO INSTALL: Pre-treated and ready to drop into your factory air box. Typically installs in less than five minutes with no tools required
- WASHABLE AND REUSABLE: Engineered to last for the life of your vehicle
- ECO-FRIENDLY: Using a washable, reusable product reduces landfill waste from disposable filters. More than 100 million disposable air filters end up in landfills each year.
- NO-HASSLE WARRANTY: 10-Year/Million Mile Limited Warranty
- DESIGNED FOR LONG-LASTING PERFORMANCE AND QUALITY
| Length | 9.938 in (252 mm) |
| Width | 7.375 in (187 mm) |
| Height | 1.25 in (32 mm) |
| Material Used | Polyurethane |
| Filter Material | Non-woven Synthetic |
| Package Contents | 1 Cabin Filter |
| Filter Quantity | 1 |
| Warranty | 1,000,000 Miles/10 Year |
| Product Style | Cabin Filters |
| Air Filter Material | Non-woven Synthetic |
| Package Quantity | 1 |
| Weight | 1 lb (0.4 kg) |
| Product Box Height | 11.38 in (289 mm) |
| Product Box Length | 9.87 in (251 mm) |
| Product Box Width | 1.94 in (49 mm) |
2019 Mercedes-Benz C300 2.0L L4 Gas
Under Hood
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2019 Mercedes-Benz C43 AMG 3.0L V6 Gas
Under Hood
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2019 Mercedes-Benz C63 AMG S 4.0L V8 Gas
Under Hood
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2018 Mercedes-Benz C300 2.0L L4 Gas
Under Hood
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2018 Mercedes-Benz C350e 2.0L L4 Gas
Under Hood
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2018 Mercedes-Benz C43 AMG 3.0L V6 Gas
Under Hood
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2018 Mercedes-Benz C63 AMG 4.0L V8 Gas
Under Hood
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2018 Mercedes-Benz C63 AMG S 4.0L V8 Gas
Under Hood
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2017 Mercedes-Benz C300 2.0L L4 Gas
Under Hood
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2017 Mercedes-Benz C350e 2.0L L4 Gas
Under Hood
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2017 Mercedes-Benz C43 AMG 3.0L V6 Gas
Under Hood
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2017 Mercedes-Benz C63 AMG 4.0L V8 Gas
Under Hood
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2017 Mercedes-Benz C63 AMG S 4.0L V8 Gas
Under Hood
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2016 Mercedes-Benz C300 2.0L L4 Gas
Under Hood
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2016 Mercedes-Benz C350e 2.0L L4 Gas
Under Hood
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2016 Mercedes-Benz C450 AMG 3.0L V6 Gas
Under Hood
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2016 Mercedes-Benz C63 AMG 4.0L V8 Gas
Under Hood
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2016 Mercedes-Benz C63 AMG S 4.0L V8 Gas
Under Hood
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2015 Mercedes-Benz C300 2.0L L4 Gas
Under Hood
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2015 Mercedes-Benz C400 3.0L V6 Gas
Under Hood
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2015 Mercedes-Benz C63 AMG S 4.0L V8 Gas
Under Hood
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
Fram CF11719
Mahle LA877
Mercedes Benz A1668300018
Ryco RCA335
WIX WP10124
Wesfil WACF0280




















Reviews
There are no reviews yet.