Description
K&N’s line of washable replacement cabin air filters are designed to filter your incoming air using state-of-the-art filtration technology – protecting your vehicle’s occupants, interior, and HVAC system from pollutants and unpleasant odors. Engineered to be washable, reusable, and durable, this cabin filter is designed to last for the entire lifespan of your vehicle!
- INCREASED AIRFLOW IMPROVES HEATING/COOLING EFFICIENCY
- HELPS CONTROL ODORS: Treated to help capture contaminants that cause odors. Dirty disposable cabin filters can cause a musty smell in your car’s interior
- SAVE MONEY: Washable product that lasts
- EASY TO INSTALL: Pre-treated and ready to drop into your factory air box. Typically installs in less than five minutes with no tools required
- WASHABLE AND REUSABLE: Engineered to last for the life of your vehicle
- ECO-FRIENDLY: Using a washable, reusable product reduces landfill waste from disposable filters. More than 100 million disposable air filters end up in landfills each year.
- NO-HASSLE WARRANTY: 10-Year/Million Mile Limited Warranty
- DESIGNED FOR LONG-LASTING PERFORMANCE AND QUALITY
| Length | 7.938 in (202 mm) |
| Width | 7.594 in (193 mm) |
| Height | 0.875 in (22 mm) |
| Material Used | Polyurethane |
| Filter Material | Non-woven Synthetic |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Filter Quantity | 1 |
| Warranty | 1,000,000 Miles/10 Year |
| Product Style | Cabin Filters |
| Package Quantity | 1 |
| Weight | 0.8 lb (0.4 kg) |
| Product Box Height | 11.38 in (289 mm) |
| Product Box Length | 9.87 in (251 mm) |
| Product Box Width | 1.94 in (49 mm) |
| Washable | Yes |
2022 Mazda 3 2.0L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2022 Mazda 3 2.5L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2022 Mazda CX-30 2.5L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2020 Mazda 3 2.5L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2020 Mazda CX-30 2.5L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2019 Mazda 3 2.5L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
Mazda BDGF61J6X




















Reviews
There are no reviews yet.