Description
K&N’s high-flow air filters are available as a replacement for your stock motorcycle air filter element. They are custom engineered to fit your specific application and are designed to provide low restriction and increased performance, while providing excellent engine protection for your motorcycle.
- Designed to provide increased horsepower and torque
- Pleated media provides a large filtration area offering long service intervals
- Multiple layers of woven cotton gauze media offers excellent filtration
- Application specific base seal and sealing bead
- Made in the USA for over 40 years
- Washable & reusable, pre-oiled and ready to ride!
- Million-Mile Limited Warranty
| Air Filter Shape | Panel |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Washable | Yes |
| Height | 0.875 in (22 mm) |
| Outside Length | 9.438 in (240 mm) |
| Outside Width | 4.438 in (113 mm) |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Quantity | 1 |
| Warranty | 1,000,000 Miles/10 Year |
| Product Style | Panel Air Filter |
| Weight | 0.9 lb (0.4 kg) |
| Filter Re-Oiling Amount | 0.27 oz (8 ml) |
| Product Box Height | 1.75 in (44 mm) |
| Product Box Length | 11.25 in (286 mm) |
| Product Box Width | 8.75 in (222 mm) |
2018 Yamaha Byson 150
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2018 Yamaha FZ FI Version 2.0 149
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2018 Yamaha FZ16 2.0 149
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2018 Yamaha FZN150 149
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2018 Yamaha FZN150D 149
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2017 Yamaha Byson 150
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2017 Yamaha FZ Fi 149
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2017 Yamaha FZ16 2.0 149
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2017 Yamaha FZN150 149
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2017 Yamaha FZN150D 149
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2016 Yamaha Byson 150
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2016 Yamaha FZ Fi 149
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2016 Yamaha FZ16 2.0 149
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2016 Yamaha FZN150 149
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2016 Yamaha FZN150D 149
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2015 Yamaha Byson 150
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
Yamaha 2GSE445000
















Reviews
There are no reviews yet.