Description
K&N® washable, reusable High-Flow Air Filters™ feature a state-of-the-art design of layered, oiled cotton media engineered to improve airflow and capture contaminants, and are designed to provide an increase in horsepower. Each performance air filter is reusable, engineered to last for the entire lifespan of your vehicle, and backed by K&N’s 10-Year/Million Mile Limited Warranty. K&N drop-in replacement filters are designed to install easily into your factory air box. Upgrade today and start enjoying superior airflow and superior performance from K&N’s most popular product!
- Designed to increase horsepower
- Washable, reusable, and engineered to last for the life of your vehicle
- Designed to provide high airflow and exceptional filtration
- Engineered to fit easily into your factory air box
- 10-Year/Million Mile Limited Warranty
- Only needs cleaning every 50,000 miles under normal highway driving conditions
- Emissions legal in all 50 States
- Will not void vehicle warranty
| Air Filter Shape | Panel |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Washable | Yes |
| Height | 1.563 in (40 mm) |
| Outside Length | 11.813 in (300 mm) |
| Outside Width | 9.375 in (238 mm) |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Quantity | 1 |
| Warranty | 1,000,000 Miles/10 Year |
| Product Style | Panel Air Filter |
| Weight | 2 lb (0.9 kg) |
| Filter Re-Oiling Amount | 2.71 oz (80 ml) |
| Product Box Height | 2.34 in (60 mm) |
| Product Box Length | 15.06 in (383 mm) |
| Product Box Width | 11.06 in (281 mm) |
2019 Ssangyong Rexton 2.0L L4 Diesel
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2019 Ssangyong Rexton 2.2L L4 Diesel
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2019 Ssangyong Rodius 2.0L L4 Diesel
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2019 Ssangyong Rodius 2.2L L4 Diesel
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2019 Ssangyong Stavic 2.0L L4 Diesel
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2018 Ssangyong Rexton 2.0L L4 Diesel
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2018 Ssangyong Rexton 2.2L L4 Diesel
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2018 Ssangyong Rodius 2.0L L4 Diesel
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2018 Ssangyong Rodius 2.2L L4 Diesel
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2018 Ssangyong Stavic 2.0L L4 Diesel
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2017 Ssangyong Rexton 2.0L L4 Diesel
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2017 Ssangyong Rexton 2.2L L4 Diesel
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2017 Ssangyong Rodius 2.0L L4 Diesel
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2017 Ssangyong Rodius 2.2L L4 Diesel
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2017 Ssangyong Stavic 2.0L L4 Diesel
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2016 Ssangyong Rexton 2.0L L4 Diesel
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2016 Ssangyong Rexton 2.2L L4 Diesel
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2016 Ssangyong Rodius 2.0L L4 Diesel
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2016 Ssangyong Rodius 2.2L L4 Diesel
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2016 Ssangyong Stavic 2.0L L4 Diesel
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2015 Ssangyong Rodius 2.0L L4 Diesel
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2015 Ssangyong Rodius 2.2L L4 Diesel
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2015 Ssangyong Stavic 2.0L L4 Diesel
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2014 Ssangyong Rodius 2.0L L4 Diesel
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2014 Ssangyong Stavic 2.0L L4 Diesel
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2013 Ssangyong Rodius 2.0L L4 Diesel
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2013 Ssangyong Stavic 2.0L L4 Diesel
All Models
Ryco A1865
Ssangyong 2319009100
Wesfil WA5363





















Reviews
There are no reviews yet.