Description
K&N’s high-flow air filters are available as a replacement for your stock motorcycle air filter element. They are custom engineered to fit your specific application and are designed to provide low restriction and increased performance, while providing excellent engine protection for your motorcycle.
PRODUCT DETAILS
- Designed to increase horsepower
- Washable, reusable, and engineered to last for the life of your vehicle
- Designed to provide high airflow and exceptional filtration
- Engineered to fit easily into your factory air box
- No-Hassle Lifetime Limited Warranty
- Only needs cleaning every 50,000 miles under normal highway driving conditions
- Emissions legal in all 50 States
- Will not void vehicle warranty
SPECIFICATIONS
| Air Filter Shape | Panel |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Washable | Yes |
| Height | 1.313 in (33 mm) |
| Outside Length | 7.438 in (189 mm) |
| Outside Width | 4.875 in (124 mm) |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Quantity | 1 |
| Warranty | No-Hassle Lifetime Limited |
| Product Style | Panel Air Filter |
| Weight | 0.7 lb (0.3 kg) |
| Filter Re-Oiling Amount | 0.38 oz (11 ml) |
| Product Box Height | 9.69 in (246 mm) |
| Product Box Length | 7.72 in (196 mm) |
| Product Box Width | 1.75 in (44 mm) |
VEHICLE APPLICATIONS
|
2024 Kawasaki Ninja H2 998 All Models 2024 Kawasaki ZX1000 Ninja H2 SX 998 All Models |
|
2024 Kawasaki ZX1000 Ninja H2 SX SE 998 All Models 2023 Kawasaki Ninja H2 998 All Models |
|
2023 Kawasaki ZX1000 Ninja H2 SX SE 998 All Models 2022 Kawasaki Ninja H2 998 All Models |
|
2022 Kawasaki ZX1000 Ninja H2 998 All Models 2022 Kawasaki ZX1000 Ninja H2 Carbon 998 All Models |
|
2022 Kawasaki ZX1000 Ninja H2 SX 998 All Models 2022 Kawasaki ZX1000 Ninja H2 SX SE 998 All Models |
|
2022 Kawasaki ZX1000 Ninja H2 SX SE Tourer 998 All Models 2022 Kawasaki ZX1000 Ninja H2 SX Tourer 998 All Models |
|
2021 Kawasaki Ninja H2 998 All Models 2021 Kawasaki ZX1000 Ninja H2 998 All Models |
|
2021 Kawasaki ZX1000 Ninja H2 Carbon 998 All Models 2021 Kawasaki ZX1000 Ninja H2 SX SE Plus 998 All Models |
|
2020 Kawasaki Ninja H2 998 All Models 2020 Kawasaki ZX1000 Ninja H2 998 All Models |
|
2020 Kawasaki ZX1000 Ninja H2 Carbon 998 All Models 2020 Kawasaki ZX1000 Ninja H2 SX SE Plus 998 All Models |
|
2019 Kawasaki Ninja H2 998 All Models 2019 Kawasaki ZX1000 Ninja H2 998 All Models |
|
2019 Kawasaki ZX1000 Ninja H2 Carbon 998 All Models 2019 Kawasaki ZX1000 Ninja H2 SX SE 998 All Models |
|
2018 Kawasaki Ninja H2 998 All Models 2018 Kawasaki ZX1000 Ninja H2 998 All Models |
|
2018 Kawasaki ZX1000 Ninja H2 Carbon 998 All Models 2018 Kawasaki ZX1000 Ninja H2 SX 998 All Models |
|
2018 Kawasaki ZX1000 Ninja H2 SX SE 998 All Models 2017 Kawasaki Ninja H2 998 All Models |
|
2017 Kawasaki ZX1000 Ninja H2 998 All Models 2017 Kawasaki ZX1000 Ninja H2 Carbon 998 All Models |
|
2016 Kawasaki ZX1000 Ninja H2 998 All Models 2015 Kawasaki ZX1000 Ninja H2 998 All Models |
CROSS REFERENCES
| BMC FM89704 |
| DNA PK10S15H2 |
| Kawasaki 110130747 |

















Reviews
There are no reviews yet.