Description
This K&N racing air filter has just two layers of cotton to provide even lower air restriction than our replacement air filter for street vehicles. Unlike K&N replacement air filters, fuel management modifications will be necessary with this racing filter. K&N racing air filters are washable and reusable and come with a one year limited warranty. This product is for closed course competition use only.
- Designed to increase horsepower and acceleration
- Designed for racing and track applications, not for street use
- Washable and reusable air filter
- Low restriction
| Air Filter Shape | Panel |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Washable | Yes |
| Height | 1.125 in (29 mm) |
| Outside Length | 9.125 in (232 mm) |
| Outside Width | 6.156 in (156 mm) |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Quantity | 1 |
| Warranty | 1 Year Limited |
| Product Style | Panel Air Filter |
| Weight | 2.2 lb (1 kg) |
| Filter Re-Oiling Amount | 0.45 oz (13 ml) |
| Product Box Height | 13.56 in (345 mm) |
| Product Box Length | 7.72 in (196 mm) |
| Product Box Width | 1.75 in (44 mm) |
2020 BMW S1000R 999
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2019 BMW S1000R 999
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2019 BMW S1000RR 999
K46
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2019 BMW S1000XR 999
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2018 BMW HP4 Race 999
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2018 BMW S1000R 999
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2018 BMW S1000RR 999
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2018 BMW S1000XR 999
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2017 BMW HP4 Race 999
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2017 BMW S1000R 999
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2017 BMW S1000RR 999
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2017 BMW S1000XR 999
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2016 BMW S1000R 999
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2016 BMW S1000RR 999
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2016 BMW S1000XR 999
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2015 BMW S1000R 999
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2015 BMW S1000RR 999
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2015 BMW S1000XR 999
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2014 BMW HP4 999
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2014 BMW HP4 Competition 999
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2014 BMW S1000R 999
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2014 BMW S1000RR 999
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2014 BMW S1000XR 999
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2013 BMW HP4 999
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2013 BMW S1000RR 990
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2012 BMW HP4 999
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2012 BMW S1000RR 990
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2011 BMW S1000RR 990
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2010 BMW S1000RR 990
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2009 BMW S1000RR 990
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
BMC FM55620
BMW 13717717842















Reviews
There are no reviews yet.