Description
K&N’s high-flow air filters are available as a replacement for your stock motorcycle air filter element. They are custom engineered to fit your specific application and are designed to provide low restriction and increased performance, while providing excellent engine protection for your motorcycle.
- Designed to provide increased horsepower and torque
- Pleated media provides a large filtration area offering long service intervals
- Multiple layers of woven cotton gauze media offers excellent filtration
- Application specific base seal and sealing bead
- Made in the USA for over 40 years
- Washable & reusable, pre-oiled and ready to ride!
- Million-Mile Limited Warranty
| Air Filter Shape | Unique |
| Height | 2.375 in (60 mm) |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Quantity | 1 |
| Washable | Yes |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Product Style | Unique Air Filters |
| Flanges | None |
| Width | 6.875 in (175 mm) |
| Length | 9.188 in (233 mm) |
| Top Material | Textured Black |
| Weight | 0.9 lb (0.4 kg) |
| Filter Re-Oiling Amount | 0.31 oz (9 ml) |
| Product Box Height | 3.63 in (92 mm) |
| Product Box Length | 8.5 in (216 mm) |
| Product Box Width | 8.5 in (216 mm) |
| Warranty | No-Hassle Lifetime Limited |
|
2020 Harley Davidson XG500 Street 30 CI All Models 2020 Harley Davidson XG750 Street 46 CI All Models |
|
2019 Harley Davidson XG500 Street 30 CI All Models 2019 Harley Davidson XG750 Street 46 CI All Models |
|
2018 Harley Davidson XG500 Street 30 CI All Models 2018 Harley Davidson XG750 Street 46 CI All Models |
|
2017 Harley Davidson XG500 Street 30 CI All Models 2017 Harley Davidson XG750 Street 46 CI All Models |
|
2016 Harley Davidson XG500 Street 30 CI All Models 2016 Harley Davidson XG750 Street 46 CI All Models |
|
2015 Harley Davidson XG500 Street 30 CI All Models 2015 Harley Davidson XG750 Street 46 CI All Models |
| Harley Davidson 29400078 |
| Harley-Davidson 29400078 |

















Reviews
There are no reviews yet.