Description
Gain a guaranteed increase in horsepower and torque with K&N cold air intake system featuring madrel-bent aluminum intake tube. Each system is paired with a washable, reusable High-Flow Air Filter featuring oiled cotton filter media.
MORE INFORMATION
- Guaranteed to increase horsepower and torque
- Roto-molded HDPE intake tube paired with oversized oiled cotton air filter
- Engineered to provide high airflow and exceptional filtration
- Replaces factory air filter and intake tube
- Filter only requires cleaning every 100,000 miles under normal highway driving conditions
- Typical installation can be completed in 60 minutes or less with simple hand tools
- No-Hassle Lifetime Limited Warranty™
- Will not void vehicle warranty
SPECIFICATIONS
| Estimated Horsepower Gain | 7.74 HP @ 6139 RPM |
| Replacement Filter | RU-5163 |
| Air Filter Color | Red |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Air Filter Outlet Shape | Round |
| Clamps Included | 5 |
| Clamp Material | Stainless Steel |
| Clamp Style | Worm Gear |
| Couplers Included | 2 |
| System Type | Cold-Air Intake System |
| Estimated Torque Gain | 5.3 lbft |
| Product Style | 69 Series Typhoon Kits |
| Intake Pipe Color / Finish | Silver |
| Intake Pipe Material | Aluminum |
| Street Legal In All US States | Not legal for sale or use in California on any pollution controlled motor vehicle. |
| TUV Approved (Europe) | No |
| Weight | 7.6 lb (3.5 kg) |
| Product Box Height | 12.5 in (318 mm) |
| Product Box Length | 20.25 in (514 mm) |
| Product Box Width | 12.25 in (311 mm) |
| California Restricted | Not legal for sale or use in California |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Warranty | No-Hassle Lifetime Limited |
VEHICLE APPLICATIONS
|
2025 Toyota Corolla 2.0L L4 Gas All Models Street Legal in All US States: No |
|
2024 Toyota Corolla 2.0L L4 Gas All Models Street Legal in All US States: No |
|
2023 Toyota Corolla 2.0L L4 Gas All Models Street Legal in All US States: No |
|
2022 Toyota Corolla 2.0L L4 Gas All Models Street Legal in All US States: No |
|
2021 Toyota Corolla 2.0L L4 Gas All Models Street Legal in All US States: No |
|
2020 Toyota Corolla 2.0L L4 Gas All Models Street Legal in All US States: No |
|
2019 Toyota Corolla Hatchback 2.0L L4 Gas All Models Street Legal in All US States: No |
|
2019 Toyota Corolla Sedan 2.0L L4 Gas All Models Street Legal in All US States: No |























Reviews
There are no reviews yet.