Description
- ENGINEERED POWER: State-of-the-art air filter media is designed to increase horsepower and acceleration as well as improve overall engine performance
- RUGGED CONSTRUCTION: K&N Air Filters are manufactured with durable, premium materials and state-of-the-art construction methods to last a lifetime
- 4 LAYERS OF PROTECTION: Multiple layers of premium cotton gauze treated with a specially-designed tacking agent work together to create an intricate mesh of engine filter media that is designed to block and trap harmful contaminants
- CLEAN ONCE EVERY 5 YEARS: Engine air filter only needs cleaning every 75,000 miles under normal highway driving conditions (5 years based on the average miles driven per year of 15,000 miles)
- REUSABLE K&N FILTER SAVES YOU MONEY: A K&N washable, reusable air filter will save you up to $125 vs. purchasing multiple disposable filters (compared to MSRP in USD of corresponding OE filters for 200,000 miles of highway driving)
- ULTIMATE LONGEVITY: No-hassle lifetime limited warranty on stock replacement K&N air filters- limitations apply
- EASY INSTALLATION: K&N Air Filters are pre-oiled and ready to drop into your factory air box- they are one of the easiest and most cost-effective vehicle upgrades for quick performance gains
- REDUCES WASTE: Over 200 million disposable air filters and their packaging waste wind up in landfills each year- reusable filters help reduce waste in our landfills
| Air Filter Shape | Panel |
| Height | 0.875 in (22 mm) |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Quantity | 1 |
| Washable | Yes |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Product Style | Unique Air Filters |
| Flanges | None |
| Outside Length | 11.75 in (298 mm) |
| Outside Width | 8.25 in (210 mm) |
| Weight | 1.3 lb (0.6 kg) |
| Filter Re-Oiling Amount | 1.31 oz (39 ml) |
| Product Box Height | 2.28 in (58 mm) |
| Product Box Length | 12.03 in (306 mm) |
| Product Box Width | 11.13 in (283 mm) |
| Warranty | No-Hassle Lifetime Limited |
|
2018 Jeep Wrangler JK 3.6L V6 Gas All Models 2017 Jeep Wrangler 3.6L V6 Gas All Models |
|
2016 Jeep Wrangler 3.6L V6 Gas All Models 2015 Jeep Wrangler 3.6L V6 Gas All Models |
|
2014 Jeep Wrangler 3.6L V6 Gas All Models 2013 Jeep Wrangler 3.6L V6 Gas All Models |
|
2012 Jeep Wrangler 3.6L V6 Gas All Models 2012 Jeep Wrangler 3.8L V6 Gas All Models |
|
2011 Jeep Wrangler 3.8L V6 Gas All Models 2011 Jeep Wrangler III 3.8L V6 Gas All Models |
|
2010 Jeep Wrangler 3.8L V6 Gas All Models 2010 Jeep Wrangler III 3.8L V6 Gas All Models |
|
2009 Jeep Wrangler 3.8L V6 Gas All Models 2009 Jeep Wrangler III 3.8L V6 Gas All Models |
|
2008 Jeep Wrangler 3.8L V6 Gas All Models 2008 Jeep Wrangler II 3.8L V6 Gas All Models |
|
2007 Jeep Wrangler 3.8L V6 Gas All Models 2007 Jeep Wrangler II 3.8L V6 Gas All Models |
| AC Delco A3660C |
| Baldwin PA4437 |
| BMC FB81801 |
| Carquest 83018 |
| Carquest DW83018 |
| Carquest R83018 |
| Champ Labs. AF4025 |
| DuraMAX DA4025 |
| Eco Guard XA5819 |
| Fram CA10348 |
| Hastings AF1337 |
| Jeep 4721134AD |
| Jeep 53034018AD |
| Jeep 53034018AE |
| Jeep 68257791AA |
| Luber-Finer AF4025 |
| Mahle LX3081 |
| MicroGard MGA49018 |
| Mobil MA4025 |
| Premium Guard PA5819 |
| Purepro A5819 |
| Purolator A35819 |
| Ryco A1590 |
| Service Champ AF5819 |
| Service Pro MA5819 |
| STP SA10348 |
| Valvoline VA258 |
| Warner WAF4025 |
| Wesfil WA5140 |
| WIX 49018 |






















Reviews
There are no reviews yet.