Description
K&N’s line of Heavy Duty commercial grade air filters are washable and have been specially engineered for heavy duty trucks, RV’s and agricultural equipment. They use a new hybrid filtration medium that’s incredibly easy to clean. They can be washed using power sprayers, pressure washers or standard truck washing equipment and they do not require the use of oil. Instead of repeatedly throwing away expensive disposable air filters, now you have a choice. A washable air filter designed to improve engine performance will now make air filter maintenance a snap.
- Washable and reusable
- Easy to clean
- Outstanding filtration
- No oil required
| Base Inside Diameter | 5.938 in (151 mm) |
| Base Outside Diameter | 13.063 in (332 mm) |
| Flow Direction | Reverse |
| Filter Material | Non-woven Synthetic |
| Height | 21.719 in (552 mm) |
| Inner Wire | Yes |
| Top Inside Diameter | 7.563 in (192 mm) |
| Top Material | None |
| Top Outside Diameter | 12.813 in (325 mm) |
| Top Style | Rubber |
| Warranty | 36 Months – 300,000 Miles |
| Washable | Yes |
| Product Style | Heavy Duty Replacement Filter Round Tapered |
| Air Filter Shape | Round |
| Flanges | None |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Quantity | 1 |
| Weight | 16.7 lb (7.6 kg) |
| Air Filter Large End Diameter | 13.063 in (332 mm) |
| Product Box Height | 27.75 in (705 mm) |
| Product Box Length | 14.38 in (365 mm) |
| Product Box Width | 14.38 in (365 mm) |
Baldwin RS4572
Carquest 87798
Donaldson EAF5151
Donaldson P544243
Fleet Air FA4572
Fleetguard AF25955
Fram CA9758
Hastings AF2320
Luber-Finer LAF6243
Mack 57MD318
Napa 2798
Purolator A76012
WIX 42798










Reviews
There are no reviews yet.