Description
K&N® washable, reusable High-Flow Air Filters™ feature a state-of-the-art design of layered, oiled cotton media engineered to improve airflow and capture contaminants, and are designed to provide an increase in horsepower. Each performance air filter is reusable, engineered to last for the entire lifespan of your vehicle, and backed by K&N’s 10-Year/Million Mile Limited Warranty. K&N drop-in replacement filters are designed to install easily into your factory air box. Upgrade today and start enjoying superior airflow and superior performance from K&N’s most popular product!
- Designed to increase horsepower
- Washable, reusable, and engineered to last for the life of your vehicle
- Designed to provide high airflow and exceptional filtration
- Engineered to fit easily into your factory air box
- 10-Year/Million Mile Limited Warranty
- Only needs cleaning every 50,000 miles under normal highway driving conditions
- Emissions legal in all 50 States
- Will not void vehicle warranty
| Air Filter Shape | Panel |
| Height | 0.875 in (22 mm) |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Quantity | 1 |
| Washable | Yes |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Product Style | Unique Air Filters |
| Flanges | None |
| Outside Length | 10.625 in (270 mm) |
| Outside Width | 6.625 in (168 mm) |
| Weight | 1 lb (0.5 kg) |
| Filter Re-Oiling Amount | 0.86 oz (25 ml) |
| Product Box Height | 1.75 in (44 mm) |
| Product Box Length | 11.25 in (286 mm) |
| Product Box Width | 8.75 in (222 mm) |
2009 Honda CR-V 2.4L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2008 Honda CR-V 2.4L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2007 Honda CR-V 2.4L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
AC Delco A3635C
Autopart International 5000235665
BMC FB62201
Baldwin PA4417
Beck/Arnley 0421754
Carquest 83058
Carquest DW83058
Champ Labs. AF4027
DuraMAX DA4027
Eco Gard XA5780
Fram CA10344
Hastings AF1380
Honda 17220RZA000
Honda 17220RZAY00
Jason JA410P5
Luber-Finer AF4027
Mahle LX3096
MicroGard MGA49058
Mobil MA4027
Premium Guard PA5780
Pronto PA5780
Purepro A5780
Purolator A45780
Ryco A1597
STP SA10344
Service Champ AF5780
Service Pro MA5780
Simota OH021
Valvoline VA252
WIX 49058
Warner WAF4027
Wesfil WA5134




















Reviews
There are no reviews yet.