Description
K&N® washable, reusable High-Flow Air Filters™ feature a state-of-the-art design of layered, oiled cotton media engineered to improve airflow and capture contaminants, and are designed to provide an increase in horsepower. Each performance air filter is reusable, engineered to last for the entire lifespan of your vehicle, and backed by K&N’s 10-Year/Million Mile Limited Warranty. K&N drop-in replacement filters are designed to install easily into your factory air box. Upgrade today and start enjoying superior airflow and superior performance from K&N’s most popular product!
- Designed to increase horsepower
- Washable, reusable, and engineered to last for the life of your vehicle
- Designed to provide high airflow and exceptional filtration
- Engineered to fit easily into your factory air box
- 10-Year/Million Mile Limited Warranty
- Only needs cleaning every 50,000 miles under normal highway driving conditions
- Emissions legal in all 50 States
- Will not void vehicle warranty
| Air Filter Shape | Panel |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Washable | Yes |
| Height | 1.125 in (29 mm) |
| Outside Length | 14.75 in (375 mm) |
| Outside Width | 9 in (229 mm) |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Quantity | 1 |
| Warranty | 1,000,000 Miles/10 Year |
| Product Style | Panel Air Filter |
| Weight | 1.4 lb (0.6 kg) |
| Filter Re-Oiling Amount | 2.17 oz (64 ml) |
| Product Box Height | 1.88 in (48 mm) |
| Product Box Length | 17.81 in (452 mm) |
| Product Box Width | 11.06 in (281 mm |
2017 Dodge Viper 8.4L V10 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2016 Dodge Viper 8.4L V10 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2015 Dodge Viper 8.4L V10 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2015 Srt Viper 8.4L V10 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2014 Srt Viper 8.4L V10 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2013 Srt Viper 8.4L V10 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2010 Dodge Viper 8.4L V10 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2009 Dodge Viper 8.4L V10 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2008 Dodge Viper 8.4L V10 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
Carquest 88835
Champ Labs. AF3961
Dodge 05038070AA
DuraMAX DA3961
Eco Gard XA5557
Fram CA9912
Luber-Finer AF3961
Mobil AF3961
Pronto PA5557
Purepro A5557
Purolator A45557
SRT 5038070AA
STP SA9912
Service Champ AF5557
Service Pro MA5557
Valvoline CA330
WIX 46835
Warner WAF3961




















Reviews
There are no reviews yet.