Description
K&N® washable, reusable High-Flow Air Filters™ feature a state-of-the-art design of layered, oiled cotton media engineered to improve airflow and capture contaminants, and are designed to provide an increase in horsepower. Each performance air filter is reusable, engineered to last for the entire lifespan of your vehicle, and backed by K&N’s 10-Year/Million Mile Limited Warranty. K&N drop-in replacement filters are designed to install easily into your factory air box. Upgrade today and start enjoying superior airflow and superior performance from K&N’s most popular product!
- Designed to increase horsepower
- Washable, reusable, and engineered to last for the life of your vehicle
- Designed to provide high airflow and exceptional filtration
- Engineered to fit easily into your factory air box
- 10-Year/Million Mile Limited Warranty
- Only needs cleaning every 50,000 miles under normal highway driving conditions
- Emissions legal in all 50 States
- Will not void vehicle warranty
| Air Filter Shape | Unique |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Washable | Yes |
| Height | 1.188 in (30 mm) |
| Outside Length | 12.063 in (306 mm) |
| Outside Width | 9.75 in (248 mm) |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Quantity | 1 |
| Warranty | 1,000,000 Miles/10 Year |
| Product Style | Panel Air Filter |
| Weight | 1.5 lb (0.7 kg) |
| Filter Re-Oiling Amount | 0.87 oz (26 ml) |
| Product Box Height | 2.34 in (60 mm) |
| Product Box Length | 15.06 in (383 mm) |
| Product Box Width | 11.06 in (281 mm) |
2020 Dodge Grand Caravan 3.6L V6 Gas
All Models
2019 Dodge Grand Caravan 3.6L V6 Gas
All Models
2018 Dodge Grand Caravan 3.6L V6 Gas
All Models
2017 Dodge Grand Caravan 3.6L V6 Gas
All Models
2016 Chrysler Town & Country Van 3.6L V6 Gas
All Models
2016 Chrysler Town & Country Van 3.6L V6 Gas
All Models
2016 Dodge Grand Caravan 3.6L V6 Gas
All Models
2016 Lancia Voyager 3.6L V6 Gas
All Models
2015 Chrysler Town & Country Van 3.6L V6 Gas
All Models
2015 Chrysler Town & Country Van 3.6L V6 Gas
All Models
2015 Dodge Grand Caravan 3.6L V6 Gas
All Models
2015 Lancia Voyager 3.6L V6 Gas
All Models
2015 Ram Cargo Van 3.6L V6 Gas
All Models
2014 Chrysler Town & Country Van 3.6L V6 Gas
All Models
2014 Chrysler Town & Country Van 3.6L V6 Gas
All Models
2014 Dodge Grand Caravan 3.6L V6 Gas
All Models
2014 Lancia Voyager 3.6L V6 Gas
All Models
2014 Ram Cargo Van 3.6L V6 Gas
All Models
2013 Chrysler Town & Country Van 3.6L V6 Gas
All Models
2013 Chrysler Town & Country Van 3.6L V6 Gas
All Models
2013 Dodge Grand Caravan 3.6L V6 Gas
All Models
2013 Lancia Voyager 3.6L V6 Gas
All Models
2013 Ram Cargo Van 3.6L V6 Gas
All Models
2013 Volkswagen Routan 3.6L V6 Gas
All Models
2012 Chrysler Town & Country Van 3.6L V6 Gas
All Models
2012 Chrysler Town & Country Van 3.6L V6 Gas
All Models
2012 Dodge Grand Caravan 3.6L V6 Gas
All Models
2012 Lancia Voyager 3.6L V6 Gas
All Models
2012 Ram Cargo Van 3.6L V6 Gas
All Models
2012 Volkswagen Routan 3.6L V6 Gas
All Models
2011 Chrysler Town & Country Van 3.6L V6 Gas
All Models
2011 Chrysler Town & Country Van 3.6L V6 Gas
All Models
2011 Dodge Grand Caravan 3.6L V6 Gas
All Models
2011 Lancia Voyager 3.6L V6 Gas
All Models
2011 Volkswagen Routan 3.6L V6 Gas
All Models
AC Delco A3334C
Autopart International 5000321619
Baldwin PA4456
Beck/Arnley 0421856
Carquest 83737
Carquest DW83737
Carquest R83737
Champ Labs. AF5198
Dodge 4861737AA
Dodge 486173AA
DuraMAX DA6165
Eco Gard XA6165
Fram CA11050
Hastings AF1490
Luber-Finer AF5198
Mahle LX3158
MicroGard MGA49737
Mobil AF5198
Premium Guard PA6165
Pronto PA6165
Purepro A6165
Purolator A36165
STP SA5198
Service Champ AF6165
Service Pro MA6165
Valvoline VA286
Volkswagen 4861737AA
WIX 49737
Warner WAF5198




















Reviews
There are no reviews yet.