Description
K&N® washable, reusable High-Flow Air Filters™ feature a state-of-the-art design of layered, oiled cotton media engineered to improve airflow and capture contaminants, and are designed to provide an increase in horsepower. Each performance air filter is reusable, engineered to last for the entire lifespan of your vehicle, and backed by K&N’s 10-Year/Million Mile Limited Warranty. K&N drop-in replacement filters are designed to install easily into your factory air box. Upgrade today and start enjoying superior airflow and superior performance from K&N’s most popular product!
- Designed to increase horsepower
- Washable, reusable, and engineered to last for the life of your vehicle
- Designed to provide high airflow and exceptional filtration
- Engineered to fit easily into your factory air box
- 10-Year/Million Mile Limited Warranty
- Only needs cleaning every 50,000 miles under normal highway driving conditions
- Emissions legal in all 50 States
- Will not void vehicle warranty
| Air Filter Shape | Panel |
| Height | 1 in (25 mm) |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Quantity | 1 |
| Washable | Yes |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Product Style | Unique Air Filters |
| Flanges | None |
| Outside Length | 11.438 in (291 mm) |
| Outside Width | 11.375 in (289 mm) |
| Weight | 1.6 lb (0.7 kg) |
| Filter Re-Oiling Amount | 1.3 oz (39 ml) |
| Product Box Height | 14 in (356 mm) |
| Product Box Length | 12.25 in (311 mm) |
| Product Box Width | 1.75 in (44 mm) |
| Warranty | 1,000,000 Miles/10 Year |
2018 Nissan Altima 2.5L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2017 Nissan Altima 2.5L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2016 Nissan Altima 2.5L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2015 Nissan Altima 2.5L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2014 Nissan Altima 2.5L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2013 Nissan Altima Sedan 2.5L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
AC Delco A3675C
Autopart International 5000479176
Baldwin PA10023
Beck/Arnley 0421843
Carquest 83073
Champ Labs. AF5220
DuraMAX DA5220
Eco Gard XA10003
Fram CA11450
Hastings AF1559
Jason JA599P5
Luber-Finer AF5220
Mahle LX3498
MicroGard MGA49073
Mobil AF5220
Nissan 165463TA0A
Premium Guard PA6297
Premium Guard PA9915
Pronto PA6297
Pronto PA9915
Purepro A6297
Purolator A46297
Ryco A1877
STP SA11450
Service Champ AF6297
Service Pro MA10003
Valvoline VA312
WIX 49073
Warner WAF5220
Wesfil WA5330






















Reviews
There are no reviews yet.