Description
K&N® washable, reusable High-Flow Air Filters™ feature a state-of-the-art design of layered, oiled cotton media engineered to improve airflow and capture contaminants, and are designed to provide an increase in horsepower. Each performance air filter is reusable, engineered to last for the entire lifespan of your vehicle, and backed by K&N’s 10-Year/Million Mile Limited Warranty. K&N drop-in replacement filters are designed to install easily into your factory air box. Upgrade today and start enjoying superior airflow and superior performance from K&N’s most popular product!
- Designed to increase horsepower
- Washable, reusable, and engineered to last for the life of your vehicle
- Designed to provide high airflow and exceptional filtration
- Engineered to fit easily into your factory air box
- 10-Year/Million Mile Limited Warranty
- Only needs cleaning every 50,000 miles under normal highway driving conditions
- Emissions legal in all 50 States
- Will not void vehicle warranty
| Air Filter Shape | Panel |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Washable | Yes |
| Height | 1.125 in (29 mm) |
| Outside Length | 12.125 in (308 mm) |
| Outside Width | 7.625 in (194 mm) |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Quantity | 1 |
| Warranty | 1,000,000 Miles/10 Year |
| Product Style | Panel Air Filter |
| Weight | 1.2 lb (0.5 kg) |
| Filter Re-Oiling Amount | 1.1 oz (33 ml) |
| Product Box Height | 1.88 in (48 mm) |
| Product Box Length | 14.06 in (357 mm) |
| Product Box Width | 11.13 in (283 mm) |
2020 Acura TLX 2.4L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2019 Acura TLX 2.4L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2018 Acura TLX 2.4L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2017 Acura TLX 2.4L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2017 Honda Accord 2.4L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2016 Acura TLX 2.4L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2016 Honda Accord 2.4L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2015 Acura TLX 2.4L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2015 Honda Accord 2.4L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2014 Honda Accord 2.4L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2014 Honda Spirior 2.4L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2013 Honda Accord 2.4L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
AC Delco A3629C
Acura 172205A2A00
Autopart International 5000479174
Baldwin PA10024
Beck/Arnley 0421851
Carquest 83750
Champ Labs. AF5222
DuraMAX DA5222
Eco Gard XA10005
Fram CA11476
Hastings AF1545
Honda 172205A2A00
Jason JA448P5
Luber-Finer AF5222
Mahle LX3487
MicroGard MGA49750
Mobil AF5222
Premium Guard AF11476
Pronto PA6282
Purepro PA6282
Purolator A26282
Ryco A1824
STP A6282
Service Champ SA11476
Service Pro MA10005
Valvoline VA304
WIX 49750
Warner WAF5222
Wesfil WA5333




















Reviews
There are no reviews yet.