Description
K&N® washable, reusable High-Flow Air Filters™ feature a state-of-the-art design of layered, oiled cotton media engineered to improve airflow and capture contaminants, and are designed to provide an increase in horsepower. Each performance air filter is reusable, engineered to last for the entire lifespan of your vehicle, and backed by K&N’s No-Hassle Lifetime Limited Warranty. K&N drop-in replacement filters are designed to install easily into your factory air box. Upgrade today and start enjoying superior airflow and superior performance from K&N’s most popular product!
- Designed to increase horsepower
- Washable, reusable, and engineered to last for the life of your vehicle
- Designed to provide high airflow and exceptional filtration
- Engineered to fit easily into your factory air box
- No-Hassle Lifetime Limited Warranty
- Only needs cleaning every 50,000 miles under normal highway driving conditions
- Emissions legal in all 50 States
- Will not void vehicle warranty
| Air Filter Shape | Panel |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Washable | Yes |
| Height | 1.156 in (29 mm) |
| Outside Length | 10.063 in (256 mm) |
| Outside Width | 7.938 in (202 mm) |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Quantity | 1 |
| Warranty | 1,000,000 Miles/10 Year |
| Product Style | Panel Air Filter |
| Weight | 1.2 lb (0.5 kg) |
| Filter Re-Oiling Amount | 1.5 oz (44 ml) |
| Product Box Height | 11.59 in (294 mm) |
| Product Box Length | 10.47 in (266 mm) |
| Product Box Width | 1.75 in (44 mm) |
2022 Nissan Navara 2.3L L4 Diesel
All Models
2021 Nissan Navara 2.3L L4 Diesel
All Models
2020 Nissan Navara 2.3L L4 Gas
All Models
2020 Renault Alaskan 2.3L L4 Diesel
All Models
2019 Mercedes-Benz X220d 2.3L L4 Diesel
All Models
2019 Mercedes-Benz X250d 2.3L L4 Diesel
All Models
2019 Nissan Navara 2.3L L4 Diesel
All Models
2019 Nissan Navara 2.3L L4 Gas
All Models
2019 Nissan NP300 2.3L L4 Diesel
All Models
2019 Renault Alaskan 2.3L L4 Diesel
All Models
2018 Mercedes-Benz X220d 2.3L L4 Diesel
All Models
2018 Mercedes-Benz X250d 2.3L L4 Diesel
All Models
2018 Nissan Navara 2.3L L4 Gas
All Models
2018 Nissan NP300 2.3L L4 Diesel
All Models
2018 Renault Alaskan 2.3L L4 Diesel
All Models
2017 Mercedes-Benz X220d 2.3L L4 Diesel
All Models
2017 Mercedes-Benz X250d 2.3L L4 Diesel
All Models
2017 Nissan Navara 2.3L L4 Diesel
All Models
2017 Nissan Navara 2.3L L4 Gas
All Models
2017 Nissan NP300 2.3L L4 Diesel
All Models
2017 Nissan NP300 Navara 2.3L L4 Diesel
All Models
2017 Renault Alaskan 2.3L L4 Diesel
All Models
2016 Nissan Navara 2.3L L4 Diesel
All Models
2016 Nissan Navara 2.3L L4 Gas
All Models
2016 Nissan NP300 2.3L L4 Diesel
All Models
2016 Nissan NP300 Navara 2.3L L4 Diesel
All Models
2016 Renault Alaskan 2.3L L4 Diesel
All Models
2015 Nissan Navara 2.3L L4 Diesel
All Models
2015 Nissan Navara 2.3L L4 Gas
All Models
2015 Nissan NP300 2.3L L4 Diesel
All Models
2015 Nissan NP300 Navara 2.3L L4 Diesel
All Models
BMC FB91320
Mann-Hummel C21001
Mercedes Benz A0000900700
Mercedes Benz A0000940000
Nissan 165264KV0A
Nissan 165464JA1A
Nissan 165464JA1B
Renault 165464JA1A
Renault 165467860R
Ryco A1789
Ryco A1943
Wesfil WA5108
Wesfil WA5377




















Reviews
There are no reviews yet.