Description
- ENGINEERED POWER: State-of-the-art air filter media is designed to increase horsepower and acceleration as well as improve overall engine performance
- RUGGED CONSTRUCTION: K&N Air Filters are manufactured with durable, premium materials and state-of-the-art construction methods to last a lifetime
- 4 LAYERS OF PROTECTION: Multiple layers of premium cotton gauze treated with a specially-designed tacking agent work together to create an intricate mesh of engine filter media that is designed to block and trap harmful contaminants
- CLEAN ONCE EVERY 5 YEARS: Engine air filter only needs cleaning every 75,000 miles under normal highway driving conditions (5 years based on the average miles driven per year of 15,000 miles)
- REUSABLE K&N FILTER SAVES YOU MONEY: A K&N washable, reusable air filter will save you up to $125 vs. purchasing multiple disposable filters (compared to MSRP in USD of corresponding OE filters for 200,000 miles of highway driving)
- ULTIMATE LONGEVITY: No-hassle lifetime limited warranty on stock replacement K&N air filters- limitations apply
- EASY INSTALLATION: K&N Air Filters are pre-oiled and ready to drop into your factory air box- they are one of the easiest and most cost-effective vehicle upgrades for quick performance gains
- REDUCES WASTE: Over 200 million disposable air filters and their packaging waste wind up in landfills each year- reusable filters help reduce waste in our landfills
| Air Filter Shape | Panel |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Washable | Yes |
| Height | 0.875 in (22 mm) |
| Outside Length | 14.25 in (362 mm) |
| Outside Width | 5.313 in (135 mm) |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Quantity | 1 |
| Warranty | No-Hassle Lifetime Limited |
| Product Style | Panel Air Filter |
| Weight | 1.2 lb (0.5 kg) |
| Filter Re-Oiling Amount | 0.86 oz (25 ml) |
| Product Box Height | 1.75 in (44 mm) |
| Product Box Length | 17.19 in (437 mm) |
| Product Box Width | 8.31 in (211 mm) |
| Filter Line | High-Flow |
| Overall Filter Efficiency | Up To 99% Efficiency |
|
2025 Alfa Romeo Giulia 2.0L L4 Gas All Models 2025 Alfa Romeo Giulia 2.2L L4 Diesel All Models |
|
2025 Alfa Romeo Stelvio 2.0L L4 Gas All Models 2025 Alfa Romeo Stelvio 2.2L L4 Diesel All Models |
|
2024 Alfa Romeo Giulia 2.0L L4 Gas All Models 2024 Alfa Romeo Giulia 2.2L L4 Diesel All Models |
|
2024 Alfa Romeo Stelvio 2.0L L4 Gas All Models 2024 Alfa Romeo Stelvio 2.2L L4 Diesel All Models |
|
2023 Alfa Romeo Giulia 2.0L L4 Gas All Models 2023 Alfa Romeo Stelvio 2.0L L4 Gas All Models |
|
2022 Alfa Romeo Giulia 2.0L L4 Gas All Models 2022 Alfa Romeo Giulia 2.0L L4 Gas All Models |
|
2022 Alfa Romeo Giulia 2.2L L4 Diesel All Models 2022 Alfa Romeo Stelvio 2.0L L4 Gas All Models |
|
2022 Alfa Romeo Stelvio 2.2L L4 Diesel All Models 2021 Alfa Romeo Giulia 2.0L L4 Gas All Models |
|
2021 Alfa Romeo Giulia 2.0L L4 Gas All Models 2021 Alfa Romeo Giulia 2.2L L4 Diesel All Models |
|
2021 Alfa Romeo Stella 2.0L L4 Gas All Models 2021 Alfa Romeo Stelvio 2.0L L4 Gas All Models |
|
2020 Alfa Romeo Giulia 2.0L L4 Gas All Models 2020 Alfa Romeo Giulia 2.2L L4 Diesel All Models |
|
2020 Alfa Romeo Stelvio 2.0L L4 Gas All Models 2020 Alfa Romeo Stelvio 2.2L L4 Diesel All Models |
|
2019 Alfa Romeo Giulia 2.0L L4 Gas All Models 2019 Alfa Romeo Giulia 2.2L L4 Diesel All Models |
|
2019 Alfa Romeo Stelvio 2.0L L4 Gas All Models 2019 Alfa Romeo Stelvio 2.2L L4 Diesel All Models |
|
2018 Alfa Romeo Giulia 2.0L L4 Gas All Models 2018 Alfa Romeo Giulia 2.2L L4 Diesel All Models |
|
2018 Alfa Romeo Stelvio 2.0L L4 Gas All Models 2018 Alfa Romeo Stelvio 2.2L L4 Diesel All Models |
|
2017 Alfa Romeo Giulia 2.0L L4 Gas All Models 2017 Alfa Romeo Giulia 2.2L L4 Diesel All Models |
|
2017 Alfa Romeo Stelvio 2.0L L4 Gas All Models 2017 Alfa Romeo Stelvio 2.2L L4 Diesel All Models |
|
2016 Alfa Romeo Giulia 2.0L L4 Gas All Models 2016 Alfa Romeo Giulia 2.2L L4 Diesel All Models |
|
2016 Alfa Romeo Stelvio 2.0L L4 Gas All Models 2016 Alfa Romeo Stelvio 2.2L L4 Diesel All Models |
| Alfa Romeo 50534420 |
| AVS PA240 |
| Blue Print ADL142229 |
| Comline EAF1004 |
| Febi-Bilstein 101662 |
| Hengst E1450L |
| Ryco A2020 |
| Swag 74101662 |
| Tecneco AR1614P |
| Wesfil WA5529 |



















Reviews
There are no reviews yet.