Description
K&N® washable, reusable High-Flow Air Filters™ feature a state-of-the-art design of layered, oiled cotton media engineered to improve airflow and capture contaminants, and are designed to provide an increase in horsepower. Each performance air filter is reusable, engineered to last for the entire lifespan of your vehicle, and backed by K&N’s 10-Year/Million Mile Limited Warranty. K&N drop-in replacement filters are designed to install easily into your factory air box. Upgrade today and start enjoying superior airflow and superior performance from K&N’s most popular product!
- Designed to increase horsepower
- Washable, reusable, and engineered to last for the life of your vehicle
- Designed to provide high airflow and exceptional filtration
- Engineered to fit easily into your factory air box
- 10-Year/Million Mile Limited Warranty
- Only needs cleaning every 50,000 miles under normal highway driving conditions
- Emissions legal in all 50 States
- Will not void vehicle warranty
| Air Filter Shape | Panel |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Washable | Yes |
| Height | 1.125 in (29 mm) |
| Outside Length | 10.563 in (268 mm) |
| Outside Width | 6 in (152 mm) |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Quantity | 1 |
| Warranty | 1,000,000 Miles/10 Year |
| Product Style | Panel Air Filter |
| Weight | 0.9 lb (0.4 kg) |
| Filter Re-Oiling Amount | 0.86 oz (25 ml) |
| Product Box Height | 11.56 in (294 mm) |
| Product Box Length | 10.44 in (265 mm) |
| Product Box Width | 1.75 in (44 mm) |
2022 Fiat 500X 1.0L L4 Gas
All Models
2022 Fiat Aegea 1.0L L3 Gas
All Models
2022 Fiat Egea 1.0L L3 Gas
All Models
2022 Fiat Tipo 1.0L L3 Gas
All Models
2022 Lexus UX200 2.0L V6 Gas
All Models
2022 Toyota C-HR 2.0L L4 Gas
All Models
2022 Toyota Camry Hybrid 2.5L L4 Gas
All Models
2022 Toyota Corolla 1.8L L4 Gas
All Models
2022 Toyota Corolla 2.0L L4 Gas
All Models
2022 Toyota Corolla Cross 2.0L L4 Gas
All Models
2022 Toyota Highlander 2.5L L4 Gas
All Models
2022 Toyota RAV4 Hybrid 2.5L L4 Gas
All Models
2022 Toyota RAV4 Prime 2.5L L4 Gas
All Models
2022 Toyota Sienna 2.5L L4 Gas
All Models
2022 Toyota Venza 2.5L L4 Gas
All Models
2021 Fiat 500X 1.0L L3 Gas
All Models
2021 Fiat Aegea 1.0L L3 Gas
All Models
2021 Fiat Egea 1.0L L3 Gas
All Models
2021 Fiat Tipo 1.0L L3 Gas
All Models
2021 Lexus ES300h 2.5L L4 Gas
All Models
2021 Lexus UX200 2.0L L4 Gas
All Models
2021 Toyota Avalon Hybrid 2.5L L4 Gas
All Models
2021 Toyota C-HR 2.0L L4 Gas
All Models
2021 Toyota Camry Hybrid 2.5L L4 Gas
All Models
2021 Toyota Corolla 1.8L L4 Gas
All Models
2021 Toyota Corolla 2.0L L4 Gas
All Models
2021 Toyota Highlander 2.5L L4 Gas
All Models
2021 Toyota RAV4 Hybrid 2.5L L4 Gas
All Models
2021 Toyota RAV4 Prime 2.5L L4 Gas
All Models
2021 Toyota Sienna 2.5L L4 Gas
All Models
2021 Toyota Venza 2.5L L4 Gas
All Models
2020 Fiat 500X 1.0L L3 Gas
All Models
2020 Jeep Renegade 1.0L L3 Gas
All Models
2020 Lexus UX200 2.0L L4 Gas
All Models
2020 Toyota Avalon 2.5L L4 Gas
All Models
2020 Toyota C-HR 2.0L L4 Gas
All Models
2020 Toyota Camry Hybrid 2.5L L4 Gas
All Models
2020 Toyota Corolla 1.8L L4 Gas
All Models
2020 Toyota Corolla 2.0L L4 Gas
All Models
2020 Toyota Highlander 2.5L L4 Gas
All Models
2020 Toyota RAV4 Hybrid 2.5L L4 Gas
All Models
2019 Fiat 500X 1.0L L3 Gas
All Models
2019 Jeep Renegade 1.0L L3 Gas
All Models
2019 Lexus UX200 2.0L L4 Gas
All Models
2019 Toyota Avalon 2.5L L4 Gas
All Models
2019 Toyota C-HR 1.2L L4 Gas
All Models
2019 Toyota C-HR 2.0L L4 Gas
All Models
2019 Toyota Camry Hybrid 2.5L L4 Gas
All Models
2019 Toyota Corolla Hatchback 2.0L L4 Gas
All Models
2019 Toyota Corolla Sedan 2.0L L4 Gas
All Models
2019 Toyota Mirai Ele/Hyd
All Models
2019 Toyota RAV4 Hybrid 2.5L L4 Gas
All Models
2019 Toyota RAV4 Hybrid 2.5L L4 Gas
All Models
2019 Toyota RAV4 V 2.5L L4 Gas
w/Hybrid
2018 Fiat 500X 1.0L L3 Gas
All Models
2018 Jeep Renegade 1.0L L3 Gas
All Models
2018 Toyota C-HR 1.2L L4 Gas
All Models
2018 Toyota C-HR 2.0L L4 Gas
All Models
2018 Toyota Camry Hybrid 2.5L L4 Gas
All Models
2018 Toyota Corolla 2.0L L4 Gas
Japan
2018 Toyota Mirai Ele/Hyd
All Models
2017 Toyota C-HR 1.2L L4 Gas
All Models
2017 Toyota Mirai Ele/Hyd
All Models
2016 Toyota C-HR 1.2L L4 Gas
All Models
2016 Toyota Mirai Ele/Hyd
All Models
Fiat 52079874
Jeep 52079787
Lexus 1780177050
Lexus 17801F0020
Ryco A1976
Toyota 178010T060
Toyota 1780177050
Toyota 17801F0020
Wesfil WA5475




















Reviews
There are no reviews yet.