Description
K&N® washable, reusable High-Flow Air Filters™ feature a state-of-the-art design of layered, oiled cotton media engineered to improve airflow and capture contaminants, and are designed to provide an increase in horsepower. Each performance air filter is reusable, engineered to last for the entire lifespan of your vehicle, and backed by K&N’s 10-Year/Million Mile Limited Warranty. K&N drop-in replacement filters are designed to install easily into your factory air box. Upgrade today and start enjoying superior airflow and superior performance from K&N’s most popular product!
- Designed to increase horsepower
- Washable, reusable, and engineered to last for the life of your vehicle
- Designed to provide high airflow and exceptional filtration
- Engineered to fit easily into your factory air box
- 10-Year/Million Mile Limited Warranty
- Only needs cleaning every 50,000 miles under normal highway driving conditions
- Emissions legal in all 50 States
- Will not void vehicle warranty
| Air Filter Shape | Panel |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Washable | Yes |
| Height | 1.438 in (37 mm) |
| Outside Length | 11.625 in (295 mm) |
| Outside Width | 7.844 in (199 mm) |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Quantity | 1 |
| Warranty | 1,000,000 Miles/10 Year |
| Product Style | Panel Air Filter |
| Weight | 1.4 lb (0.6 kg) |
| Filter Re-Oiling Amount | 1.77 oz (52 ml) |
| Product Box Height | 11.59 in (294 mm) |
| Product Box Length | 10.47 in (266 mm) |
| Product Box Width | 1.75 in (44 mm) |
2017 Hyundai Santa Fe III 2.0L L4 Diesel
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2017 Hyundai Santa Fe III 2.2L L4 Diesel
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2017 Hyundai Santa Fe III 2.4L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2016 Hyundai Santa Fe III 2.0L L4 Diesel
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2016 Hyundai Santa Fe III 2.2L L4 Diesel
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2016 Hyundai Santa Fe III 2.4L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2015 Hyundai Santa Fe III 2.0L L4 Diesel
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2015 Hyundai Santa Fe III 2.2L L4 Diesel
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2015 Hyundai Santa Fe III 2.4L L4 Gas
From 6/15
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2014 Hyundai Santa Fe III 2.0L L4 Diesel
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2014 Hyundai Santa Fe III 2.2L L4 Diesel
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2014 Kia Sorento II 2.0L L4 Diesel
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2013 Hyundai Santa Fe III 2.0L L4 Diesel
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2013 Hyundai Santa Fe III 2.2L L4 Diesel
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2013 Kia Sorento II 2.0L L4 Diesel
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2012 Hyundai Santa Fe III 2.0L L4 Diesel
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2012 Hyundai Santa Fe III 2.2L L4 Diesel
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2012 Kia Sorento II 2.0L L4 Diesel
From 10/12
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2012 Kia Sorento II 2.2L L4 Diesel
From 10/12
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
Hyundai 281132W300
Kia 281132W300
Ryco A1794
Wesfil WA5281




















Reviews
There are no reviews yet.