Description
K&N® washable, reusable High-Flow Air Filters™ feature a state-of-the-art design of layered, oiled cotton media engineered to improve airflow and capture contaminants, and are designed to provide an increase in horsepower. Each performance air filter is reusable, engineered to last for the entire lifespan of your vehicle, and backed by K&N’s 10-Year/Million Mile Limited Warranty. K&N drop-in replacement filters are designed to install easily into your factory air box. Upgrade today and start enjoying superior airflow and superior performance from K&N’s most popular product!
- Designed to increase horsepower
- Washable, reusable, and engineered to last for the life of your vehicle
- Designed to provide high airflow and exceptional filtration
- Engineered to fit easily into your factory air box
- 10-Year/Million Mile Limited Warranty
- Only needs cleaning every 50,000 miles under normal highway driving conditions
- Emissions legal in all 50 States
- Will not void vehicle warranty
| Air Filter Shape | Panel |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Washable | Yes |
| Height | 1.5 in (38 mm) |
| Outside Length | 10.875 in (276 mm) |
| Outside Width | 6.5 in (165 mm) |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Quantity | 1 |
| Warranty | 1,000,000 Miles/10 Year |
| Product Style | Panel Air Filter |
| Weight | 1.4 lb (0.6 kg) |
| Filter Re-Oiling Amount | 1.18 oz (35 ml) |
| Product Box Height | 1.75 in (44 mm) |
| Product Box Length | 11.25 in (286 mm) |
| Product Box Width | 8.75 in (222 mm) |
2022 Hyundai Santa Cruz 2.5L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2022 Hyundai Santa Fe 2.5L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2022 Hyundai Sonata 1.6L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2022 Hyundai Sonata 2.5L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2022 Hyundai Tucson 2.5L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2022 Kia Carnival 3.3L V6 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2022 Kia K5 1.6L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2022 Kia K5 2.5L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2021 Hyundai Santa Fe 2.4L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2021 Hyundai Santa Fe 2.5L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2021 Hyundai Sonata 1.6L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2021 Hyundai Sonata 2.5L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2021 Kia K5 1.6L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2021 Kia K5 2.5L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2021 Kia Sorento 2.5L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2021 Kia Sorento 2.5L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2020 Hyundai Sonata 1.6L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2020 Hyundai Sonata 2.5L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
Hyundai 28113L1000
Kia 28113L1000





















Reviews
There are no reviews yet.