Description
K&N® washable, reusable High-Flow Air Filters™ feature a state-of-the-art design of layered, oiled cotton media engineered to improve airflow and capture contaminants, and are designed to provide an increase in horsepower. Each performance air filter is reusable, engineered to last for the entire lifespan of your vehicle, and backed by K&N’s 10-Year/Million Mile Limited Warranty. K&N drop-in replacement filters are designed to install easily into your factory air box. Upgrade today and start enjoying superior airflow and superior performance from K&N’s most popular product!
- Designed to increase horsepower
- Washable, reusable, and engineered to last for the life of your vehicle
- Designed to provide high airflow and exceptional filtration
- Engineered to fit easily into your factory air box
- 10-Year/Million Mile Limited Warranty
- Only needs cleaning every 50,000 miles under normal highway driving conditions
- Emissions legal in all 50 States
- Will not void vehicle warranty
| Air Filter Shape | Panel |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Washable | Yes |
| Height | 1.031 in (26 mm) |
| Outside Length | 7.656 in (194 mm) |
| Outside Width | 7.438 in (189 mm) |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Quantity | 1 |
| Warranty | 1,000,000 Miles/10 Year |
| Product Style | Panel Air Filter |
| Weight | 0.8 lb (0.4 kg) |
| Filter Re-Oiling Amount | 0.75 oz (22 ml) |
| Product Box Height | 1.69 in (43 mm) |
| Product Box Length | 9.69 in (246 mm) |
| Product Box Width | 7.72 in (196 mm) |
|
2026 Honda CR-V 1.5L L4 Gas All Models 2025 Acura ADX 1.5L L4 Gas All Models |
|
2025 Acura Integra 1.5L L4 Gas All Models 2025 Honda Accord 1.5L L4 Gas All Models |
|
2025 Honda Civic 1.5L L4 Gas All Models 2025 Honda CR-V 1.5L L4 Gas All Models |
|
2024 Acura Integra 1.5L L4 Gas All Models 2024 Honda Accord 1.5L L4 Gas All Models |
|
2024 Honda Civic 1.5L L4 Gas All Models 2024 Honda CR-V 1.5L L4 Gas All Models |
|
2023 Acura Integra 1.5L L4 Gas All Models 2023 Honda Accord 1.5L L4 Gas All Models |
|
2023 Honda Civic 1.5L L4 Gas All Models 2023 Honda CR-V 1.5L L4 Gas All Models |
|
2022 Honda Civic 1.5L L4 Gas All Models |
CROSS REFERENCES
| Honda 1722064AA00 |
| Premium Guard PA99892 |
| Primeguard PAF9228 |
| Service Champ AF9228 |
| Wesfil WA5627 |





















Reviews
There are no reviews yet.