Description
K&N’s line of Heavy Duty commercial grade air filters are washable and have been specially engineered for heavy duty trucks, RV’s and agricultural equipment. They use a new hybrid filtration medium that’s incredibly easy to clean. They can be washed using power sprayers, pressure washers or standard truck washing equipment and they do not require the use of oil. Instead of repeatedly throwing away expensive disposable air filters, now you have a choice. A washable air filter designed to improve engine performance will now make air filter maintenance a snap.
- Washable and reusable
- Easy to clean
- Outstanding filtration
- No oil required
| Canister Diameter | 9.75 in (248 mm) |
| Canister Drain | No |
| Canister/Filter Attachment | Wing |
| Canister Gasket | Yes |
| Canister Material | Metal |
| Filter Material | Non-woven Synthetic |
| Finish | Textured Black |
| Flow Direction | Standard |
| Height | 24 in (610 mm) |
| Inlet Flange Diameter | 6 in (152 mm) |
| Inlet Flange Length | 2 in (51 mm) |
| Inlet Flange Location | Side |
| Inlet Flange Material | Metal |
| Inner Wire | No |
| Outlet Flange Diameter | 6 in (152 mm) |
| Outlet Flange Length | 1.5 in (38 mm) |
| Outlet Flange Location | Bottom |
| Outlet Flange Material | Metal |
| Top Style | Metal |
| Product Style | Heavy Duty Canister Filter |
| Air Filter Shape | Tapered Conical |
| Flanges | 1 |
| Base Outside Diameter | 9.75 in (248 mm) |
| Base Inside Diameter | 6 in (152 mm) |
| Top Outside Diameter | 7 in (178 mm) |
| Top Material | None |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Quantity | 1 |
| Weight | 19.3 lb (8.8 kg) |
| Air Filter Large End Diameter | 9.75 in (248 mm) |
| Product Box Height | 27.75 in (705 mm) |
| Product Box Length | 14.38 in (365 mm) |
| Product Box Width | 14.38 in (365 mm) |
| Oversize Shipping | OS1 |
| Warranty | 36 Months – 300,000 Miles |
| Washable | Yes |
Baldwin PA2721
Carquest 88891
Donaldson P537447
Farr 062891001
Farr 62891001
Fleetguard AH1104
Fleetguard AH8501
Fram CA7229
Hastings AF2267
Luber-Finer LAF1828
Napa 6891
Parker Hannifin 062891001
Parker Hannifin 400820011
Purolator A86020
Racor 062891001
Racor 400820011
WIX 46891










Reviews
There are no reviews yet.