Description
The K&N Performance Airbox is designed to dramatically reduce air flow restriction as well as smooth and straighten air flow. Replacing the restrictive factory air filter and air box allows your engine to inhale more air than with the factory air filter assembly. More air means more usable power and acceleration throughout the engine’s RPM range. A fully enclosed injection molded air box connects to the factory air intake hose. The removable lid provides easy access to the filter when cleaning is required. This performance air box is relatively easy to install. The required tools are commonly available and it uses the previous air box space. These air box systems are built to last for the life of your vehicle and they’re backed by K&N’s Million Mile Limited Warranty. Some K&N 57S Series Performance Airboxes are compliant with the latest TUV emissions and sound regulations. Check the K&N catalog or website for vehicle applications and specific TUV status for each vehicle and air intake.
- Increases horsepower
- Designed to improve torque and acceleration
- Replaces entire factory air box and air filter system
- Washable and reusable lifetime air filter
- Easy to install, usually in 90 minutes or less
- K&N Million Mile Limited Warranty
| Estimated Horsepower Gain | 13.3 HP @ 5800 RPM |
| Replacement Filter | RF-5289 |
| Air Filter Color | Red |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Air Filter Outlet Shape | Round |
| Clamps Included | 1 |
| Clamp Material | Stainless Steel |
| Clamp Style | Regular |
| Couplers Included | Not Required |
| Type | Gen II |
| Product Style | 57i Series International Kits |
| Intake Pipe Color / Finish | Black |
| Intake Pipe Material | High-Density Cross-Linked Polyethylene |
| Street Legal In All US States | No |
| TUV Approved (Europe) | No |
| Weight | 10.8 lb (4.9 kg) |
| Product Box Height | 9.81 in (249 mm) |
| Product Box Length | 36.31 in (922 mm) |
| Product Box Width | 22.81 in (579 mm) |
| California Restricted | Not legal for sale or use in California |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Warranty | 1,000,000 Miles/10 Year |
2018 Mercedes-Benz CLA250 2.0L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: No
TUV Approved (Europe): No
2017 Mercedes-Benz A160 1.6L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: No
TUV Approved (Europe): No
2017 Mercedes-Benz A180 1.6L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: No
TUV Approved (Europe): No
2017 Mercedes-Benz A200 1.6L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: No
TUV Approved (Europe): No
2017 Mercedes-Benz A220 2.0L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: No
TUV Approved (Europe): No
2017 Mercedes-Benz A250 2.0L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: No
TUV Approved (Europe): No
2017 Mercedes-Benz CLA180 1.6L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: No
TUV Approved (Europe): No
2017 Mercedes-Benz CLA200 1.6L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: No
TUV Approved (Europe): No
2017 Mercedes-Benz CLA250 2.0L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: No
TUV Approved (Europe): No
2016 Mercedes-Benz A160 1.6L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: No
TUV Approved (Europe): No
2016 Mercedes-Benz A180 1.6L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: No
TUV Approved (Europe): No
2016 Mercedes-Benz A200 1.6L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: No
TUV Approved (Europe): No
2016 Mercedes-Benz A220 2.0L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: No
TUV Approved (Europe): No
2016 Mercedes-Benz A250 2.0L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: No
TUV Approved (Europe): No
2016 Mercedes-Benz CLA180 1.6L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: No
TUV Approved (Europe): No
2016 Mercedes-Benz CLA200 1.6L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: No
TUV Approved (Europe): No
2016 Mercedes-Benz CLA250 2.0L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: No
TUV Approved (Europe): No
2015 Mercedes-Benz A160 1.6L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: No
TUV Approved (Europe): No
2015 Mercedes-Benz A180 1.6L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: No
TUV Approved (Europe): No
2015 Mercedes-Benz A200 1.6L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: No
TUV Approved (Europe): No
2015 Mercedes-Benz A220 2.0L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: No
TUV Approved (Europe): No
2015 Mercedes-Benz A250 2.0L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: No
TUV Approved (Europe): No
2015 Mercedes-Benz CLA180 1.6L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: No
TUV Approved (Europe): No
2015 Mercedes-Benz CLA200 1.6L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: No
TUV Approved (Europe): No
2015 Mercedes-Benz CLA250 2.0L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: No
TUV Approved (Europe): No
2014 Mercedes-Benz A180 1.6L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: No
TUV Approved (Europe): No
2014 Mercedes-Benz A200 1.6L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: No
TUV Approved (Europe): No
2014 Mercedes-Benz A250 2.0L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: No
TUV Approved (Europe): No
2014 Mercedes-Benz CLA180 1.6L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: No
TUV Approved (Europe): No
2014 Mercedes-Benz CLA200 1.6L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: No
TUV Approved (Europe): No
2014 Mercedes-Benz CLA250 2.0L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: No
TUV Approved (Europe): No
2013 Mercedes-Benz A180 1.6L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: No
TUV Approved (Europe): No
2013 Mercedes-Benz A200 1.6L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: No
TUV Approved (Europe): No
2013 Mercedes-Benz A200 2.0L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: No
TUV Approved (Europe): No
2013 Mercedes-Benz A250 2.0L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: No
TUV Approved (Europe): No
2013 Mercedes-Benz CLA180 1.6L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: No
TUV Approved (Europe): No
2013 Mercedes-Benz CLA200 1.6L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: No
TUV Approved (Europe): No
2013 Mercedes-Benz CLA250 2.0L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: No
TUV Approved (Europe): No
2012 Mercedes-Benz A180 1.6L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: No
TUV Approved (Europe): No
2012 Mercedes-Benz A200 1.6L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: No
TUV Approved (Europe): No
2012 Mercedes-Benz A200 2.0L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: No
TUV Approved (Europe): No
2012 Mercedes-Benz A250 2.0L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: No
TUV Approved (Europe): No






















Reviews
There are no reviews yet.