Description
Reinforced rubber washers are the answer to mechanical vibrations. Made of 1/8 inch thick reinforced neoprene rubber. Ideal for thin panels, fenders, number plates, air cleaner lids and other items that need to be rubber mounted.
MORE INFORMATION
- Durable reinforced rubber
- Ideal for reducing vibration problems
- Rubber is 1/8 inch in thickness
- Made in USA
- Backed by K&N warranty
SPECIFICATIONS
| Outside Diameter | 1 in (25 mm) |
| Hole | 0.25 in (6 mm) |
| Material Used | 1/8″ Thick Reinforced Neoprene |
| Package Quantity | 10 |
| Product Style | Reinforced Rubber Washers |
| Quantity | Single 10 Pack |
| Package Contents | 10 Washers |
| Weight | 0.1 lb (0 kg) |
| Product Box Height | 0.5 in (13 mm) |
| Product Box Length | 6 in (152 mm) |
| Product Box Width | 4.13 in (105 mm) |
| Color | Black |








Reviews
There are no reviews yet.