Description
Universal adapters for smog tubes, crankcase and valve cover vents. Requires drilling hole in air filter base or valve cover. All come with mounting hardware and gasket.
MORE INFORMATION
- Universal adapters for vent filters
- Includes gasket and other mounting hardware as required
- May require drilling into valve cover
- Available in straight and elbow configurations in a variety of sizes
SPECIFICATIONS
| Product Style | Accessories |
| Height | 1.75 in (44 mm) |
| Width | 0.625 in (16 mm) |
| Length | 1.75 in (44 mm) |
| Package Contents | 1 Vent Adapter, 1 Nut |
| Package Quantity | 1 |
| Weight | 0.1 lb (0 kg) |
| Product Box Height | 1 in (25 mm) |
| Product Box Length | 6 in (152 mm) |
| Product Box Width | 4.13 in (105 mm) |
| Color | White |
| Material Used | 1/2″ Thick Reinforced Neoprene |
| Warranty | 1 Year Limited |








Reviews
There are no reviews yet.