Description
K&N Plenums and adapters for the Weber DGV carburetor allow for smooth airflow into your engine.
MORE INFORMATION
- Fits Weber DGV carburetors
- Adapts carburetor to K&N custom round air cleaners
- Adapts 85-1060 custom plenum to Weber DGV for more filter choices
- Includes gaskets and hardware, except 1/4-20 center stud
SPECIFICATIONS
| Product Style | Accessories |
| Flange Type | Flush |
| Height | 1.844 in (47 mm) |
| Package Contents | 1 Adapter, 10 Bolts, 4 Washers, 2 Gaskets, 2 Nuts, 1 Bracket |
| Weight | 0.1 lb (0.1 kg) |
| Product Box Height | 6 in (152 mm) |
| Product Box Length | 12 in (305 mm) |
| Product Box Width | 9.06 in (230 mm) |
| Adapter Flg OD | 5.125 in (130 mm) |
| Finish | Natural |
| Gaskets Included | Yes |
| Material Used | Aluminum |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Thickness | 1.844 in (47 mm) |
| Warranty | 1 Year Limited |







Reviews
There are no reviews yet.