Description
The K&N 81-0221 In-Line Gas Filter is perfect for racing applications and can be used with a variety of oils and fuels including methanol. The 81-0221 sintered porous bronze in-line fuel filter has a flange diameter of 1/4 inch. It comes with a 1 inch body diameter by 2-1/8 inch overall length.
MORE INFORMATION
- High volume, low pressure
- Designed to filter a variety of fuels
- Sintered Porous Bronze
- 1/4 inch flange diameter
SPECIFICATIONS
| Filter Material | Sintered Porous Bronze |
| Length | 2.15 in (55 mm) |
| Outside Diameter | 0.99 in (25 mm) |
| Package Contents | 1 Fuel Filter |
| Package Quantity | 1 |
| Product Style | Fuel Filters |
| Weight | 0 lb (0 kg) |
| Product Box Height | 1 in (25 mm) |
| Product Box Length | 6 in (152 mm) |
| Product Box Width | 4.13 in (105 mm) |
| Warranty | 1 Year Limited |







Reviews
There are no reviews yet.