Description
K&N® washable, reusable High-Flow Air Filters™ feature a state-of-the-art design of layered, oiled cotton media engineered to improve airflow and capture contaminants, and are designed to provide an increase in horsepower. Each performance air filter is reusable, engineered to last for the entire lifespan of your vehicle, and backed by K&N’s 10-Year/Million Mile Limited Warranty. K&N drop-in replacement filters are designed to install easily into your factory air box. Upgrade today and start enjoying superior airflow and superior performance from K&N’s most popular product!
- Designed to increase horsepower
- Washable, reusable, and engineered to last for the life of your vehicle
- Designed to provide high airflow and exceptional filtration
- Engineered to fit easily into your factory air box
- 10-Year/Million Mile Limited Warranty
- Only needs cleaning every 50,000 miles under normal highway driving conditions
- Emissions legal in all 50 States
- Will not void vehicle warranty
| Air Filter Shape | Round Tapered |
| Height | 6.063 in (154 mm) |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Quantity | 1 |
| Washable | Yes |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Product Style | Unique Air Filters |
| Flanges | 1 |
| Top Style | Rubber |
| Top Material | Rubber |
| Outside Diameter | 6.125 in (156 mm) |
| Weight | 1.7 lb (0.8 kg) |
| Filter Re-Oiling Amount | 3.04 oz (90 ml) |
| Product Box Height | 7.19 in (183 mm) |
| Product Box Length | 6.5 in (165 mm) |
| Product Box Width | 6.5 in (165 mm) |
| Inner Wire | No |
| Warranty | 1,000,000 Miles/10 Year |
2022 Audi A6 2.0L L4 Diesel
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2022 Audi A6 Quattro 2.0L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2022 Audi A7 2.0L L4 Diesel
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2022 Audi A7 Sportback 2.0L L4 Diesel
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2022 Audi A7 Sportback 2.0L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2021 Audi A6 2.0L L4 Diesel
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2021 Audi A6 Quattro 2.0L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2021 Audi A7 Sportback 2.0L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2020 Audi A6 2.0L L4 Diesel
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2020 Audi A6 2.0L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2020 Audi A6 Quattro 2.0L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2020 Audi A7 2.0L L4 Diesel
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2020 Audi A7 2.0L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2019 Audi A6 2.0L L4 Diesel
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2019 Audi A6 2.0L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2019 Audi A6 Quattro 2.0L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2019 Audi A7 2.0L L4 Diesel
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2019 Audi A7 2.0L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
Audi 4K0133844A
BMC FB01071





















Reviews
There are no reviews yet.